Lato w teatrze / Poltacz. Warsztaty teatralne

Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 14 lat do udziału w warsztatach teatralnych „Potlacz”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 lipca!

Pamiętacie Kopciuszka? Wyobraźcie sobie, że nasz Kopciuszek nie chce przyjąć darów od wróżki i nie wyobraża sobie uczestnictwa w bajce na starych zasadach. Swoją odmową doprowadza do zawieszenia bajkowej rzeczywistości. W świecie bajek dochodzi do strajku.

Materiałem wyjściowym oraz inspiracją do realizacji projektu składającego się z warsztatów (edukacyjnych, tanecznych, teatralnych) i pracy nad spektaklem, który powstanie przy współudziale dzieci (wspólne pisanie scenariusza, improwizacje), jest bajka Sławomira Shutego „Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy” (Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki, 2012).

„Potlacz” to projekt filozoficzno-performatywny z udziałem dzieci i młodzieży, który skłania do przemyślenia mechanizmów konstruujących dziecięcą wyobraźnię w kontekście życia społecznego. Czy dzieci powinny bezmyślnie realizować sztampowe scenariusze i powtarzać gotowe role? Czy wręcz przeciwnie – powinniśmy zachęcać je do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, poszerzając zarazem pole ich kreatywności w wymyślaniu alternatywnych rozwiązań? Czym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm byłaby dziś odwrócona ekonomia darów?

W „Potlaczu” chcemy zachęcić dzieci do fantazjowania na temat rzeczywistości, opartej nie na gromadzeniu dóbr, lecz na ich wymianie, i to wymianie nie tylko materialnej. Pytamy o to, czy i czym dzieci chciałyby się wymienić, czy są one w stanie wymyślić alternatywny do obowiązującego system ekonomiczny. W trakcie projektu jedno z pięter Galerii stanie się monumentalnym, żywym placem zabaw, morfującą instalacją artystyczną – scenografią spektaklu przygotowanego przez uczestników i reżyserkę teatralną Igę Gańczarczyk.

Kuratorka: Anna Bargiel
Scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk
Warsztaty edukacyjne: Agata Kula, Monika Nęcka, Agata Otrębska
Choreografia: Dominika Knapik
Scenografia, światła: LATALAdesign (Dagmara Latała, Jacek Paździor)
Muzyka: Polpo Motel (Olga Mysłowska, Daniel Pigoński)
Kostiumy: Duet Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)

10–28.08.2015 (poniedziałek–piątek), godz. 1o–16/ Potlacz. Warsztaty teatralne
Prowadzenie: Iga Gańczarczyk, Dominika Knapik, Agata Kula, Monika Nęcka, Agata Otrębska

Warsztaty są kontynuacją dwóch projektów artystyczno-społecznych, realizowanych przez Igę Gańczarczyk w Teatrze Łaźnia Nowa: „Piccolo Coro dell’ Europa” – socjologicznej fantazji o debacie społecznej z udziałem najmłodszych, a także „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” – podróży przez różne dziewczęce narracje. Wpisują się one w długoterminowe poszukiwania teatralne Igi Gańczarczyk, inspirowane tekstami i prekursorskimi koncepcjami Janusza Korczaka dotyczącymi edukacji i równouprawnienia dzieci. Stworzony wspólnie z dziećmi scenariusz, wzbogacony o materiały z warsztatów, improwizacje oraz dodatkowe konteksty literackie i filmowe, stanie się bazą do pracy nad spektaklem.

Iga Gańczarczyk – dramaturżka, reżyserka i redaktorka. Odpowiedzialna za opracowanie, realizację i reżyserię spektaklu.
Dominika Knapik – tancerka, aktorka oraz choreografka. Odpowiedzialna za opracowanie i realizację warsztatów tanecznych.
Agata Kula – autorka tekstów i wywiadów, nauczycielka, mentorka w krakowskiej grupie unschoolingowej, współtwórczyni Szkoły Demokratycznej w Krakowie.
Monika Nęcka – doktor nauk humanistycznych z dziedziny pedagogiki. Prowadzi warsztaty artystyczne w Polsce i za granicą.
Agata Otrębska – trenerka i menedżerka projektów.

Premiera spektaklu: 29.08.2015 (sobota), godz. 16
Pokazy spektaklu:
30.08.2015 (niedziela), 5.09.2015 (sobota), 6.09.2015 (niedziela), godz. 16

Organizatorzy: Galeria Bunkier Sztuki, Instytut Teatralny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Potlacz. Warsztaty teatralne” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Lato w Teatrze 2015”.

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się od 28 czerwca do 31 sierpnia 2015 roku w 28 miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą się podzielić doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Więcej informacji: www.bunkier.art.pl, www.latowteatrze.pl, e-teatr.pl

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby napisać komentarz.