Projekcja filmu Cecylii Malik i Piotra Pawlusa oraz wykład Romana Żurka z Instytutu Ochrony Przyrody na temat stanu rzek w Małopolsce.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone krakowskim rzekom. Jeśli myślicie, że głównym zagrożeniem małopolskich rzek jest ich zanieczyszczenie, możecie się mocno zdziwić!
Na początek odbędzie się projekcja filmu 6 rzek Cecylii Malik i Piotra Pawlusa, w którym artystka odbywa podróż szlakiem sześciu krakowskich dopływów Wisły. Po projekcji prof. Roman Żurek z Instytutu Ochrony Przyrody Państwowej Akademii Nauk wygłosi wykład na temat dramatycznego stanu rzek w Małopolsce. Zapraszamy do wysłuchania wykładu i włączenia się do dyskusji o krakowskich rzekach.
Cecylia Malik, Piotr Pawlus, 6 rzek, 2012
Konsultacja naukowa dr Kazimierz Walasz
Prawdopodobnie nikt jeszcze nie spłynął wszystkimi rzekami Krakowa. Wbrew pozorom to zadanie wcale nie jest takie proste. Większość odcinków rzek jest niedostępna, otoczona ogrodzeniami ogródków działkowych i dziwnych postindustrialnych terenów. Doliny tych rzek to wąskie żyły dzikiej przyrody. Cecylia Malik postanowiła poznać miasto, w którym mieszka od urodzenia, od nowej, zupełnie nieznanej jej wcześniej strony. Projekt nawiązuje do zabaw z dzieciństwa, którym towarzyszyło odkrywanie nowych miejsc, krain znajdujących się 15 minut drogi od domu, nadawanie im nazw i trzymanie ich w tajemnicy.
Każdy film poświęcony jest innej krakowskiej rzece, będącej dopływem Wisły. Ukazują podróż, którą artystka odbyła za pomocą małej samodzielnie zrobionej łódki. Przewodnikiem artystki po krakowskich rzekach jest ornitolog dr Kazimierz Walasz.
Projekt 6 Rzek zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Cecylia Malik. Malarka, performerka, kuratorka i edukatorka. Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), 365 drzew i Power Beck (Bruksela 2011). Wspólnie z Justyną Koeke zrealizowała projekty: Ulica Smoleńsk 22/8 i Modraszek Kolektyw (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek, która zjednoczyła bardzo wiele krakowskich środowisk, zyskała medialny rozgłos i znacząco wpłynęła na decyzje miasta w sprawie ochrony terenów zielonych). Za realizację projektu 365 drzew otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja, pod tym samym tytułem, wydana w 2011 roku w formie książki-albumu. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii Artysta Roku. Brała udział w Biennale fotografii w Poznaniu oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej „Dialogues” w Petersburgu.
W ramach Będzie się Dzieło!
Projekt oraz organizowane w jego ramach wydarzenia są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Informacje główne
28.11.2012 (środa), godz. 19