Zapraszamy na pierwsze, kuratorskie oprowadzanie po wystawie Cząstki elementarne” Marty Antoniak. Przewodniczką po ekspozycji będzie Małgorzata Jędrzejczyk.
Podczas oprowadzania po wystawie „Marta Antoniak. Cząstki elementarne” przyjrzymy się, jak motywy i przedmioty popkultury mutują pod wpływem czasu, kulturowych przemian i artystycznych eksperymentów, stając się narzędziami krytycznej refleksji. Zanurzymy się w świat materialnych i wizualnych nośników pamięci – od plastikowych figurek i bombek po wizerunki ikon popkultury, które w pracach Marty Antoniak przekształcają się w reliefowe przedstawienia, odlewy czy pełnoplastyczne obiekty.
Kuratorka opowie o technikach twórczych artystki, jej fascynacji estetyką i materialnością „długich lat 90.” oraz krytycznym spojrzeniu na masowe wzorce wizualne. Zastanowimy się także, jak poprzez techniki odlewu, destrukcji i kolażu Marta Antoniak bada mechanizmy zanikania materialnych form oraz ich odciskania się w pamięci wizualnej.
dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka, adiunktka w Zakładzie Teorii i Historii Sztuki ASP Katowice. Kierowniczka programu Exercising Modernity (Pilecki-Institut Berlin). Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Autorka i redaktorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni (z K. Słoboda, 2021); Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (z K. Słoboda, 2019). Kuratorka wystaw, m.in. Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku (z K. Kępiński, W. Grzesiak); Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków (NIAiU; Hotel Cracovia, Kraków); Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy (z K. Słoboda, Muzeum Sztuki w Łodzi); ÖOÓ. Krzysztof Franaszek, Gereon Krebber (Polish Institute Düsseldorf), Marta Antoniak. Cząstki elementarne (Bunkier Sztuki, Kraków). Stała współpracowniczka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
O wystawieTa strona wykorzystuje ciasteczka, by zagwarantować Wam lepsze doświadczenia.
Klikając „akceptuję”, wyrażacie zgodę na użycie ciasteczek oraz akceptujecie naszą politykę prywatności.