Zapraszamy na wykład dotyczący doświadczenia ubóstwa i bezdomności, który zostanie wygłoszony przez dra Tomasza Rakowskiego.
„Opisywane wyobrażenia i życzenia nadmiaru dóbr są więc powiązane ze swego rodzaju czynnościami obronnymi, z przepracowywaniem sytuacji likwidacji i degradacji nie poprzez destrukcję, ale poprzez jej lustrzane odbicie – poprzez czynność fantazjowania. W tym przypadku fantazja jest korelatem praktycznych, codziennych czynności, a także korelatem »historycznego« pamiętania i nowego postrzegania przedmiotów, nowego ich »używania mentalnego«. Jest w końcu rodzajem komunikatu tworzącego pewien obieg, to rodzaj doświadczenia, które uwalnia się od jednostkowych aktorów, od jednostkowych wypowiedzi i w ten sposób autonomizuje, nabiera odrębnego bytu”.
Tomasz Rakowski, Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego, Gdańsk 2009
Tomasz Rakowski. Etnolog, antropolog kultury, lekarz, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Zajmuje się antropologią społeczności zdegradowanych i zubożałych, etnograficznie zorientowaną animacją kultury, metodologią badań terenowych, rzeczami/materialnością w badaniach antropologicznych. Prowadzi badania w Polsce i Mongolii. Autor wielu artykułów naukowych oraz książki Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego (2009). W 2011 roku zrealizował (wraz z zespołem) projekt badawczo-animacyjny Prolog. Obecnie kieruje programem Narodowego Centrum Kultury Etnografia/Animacja/Sztuka. Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Dziady.
Więcej o wystawie >>
Informacje główne
25.02.2013 (poniedziałek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Miejsce: Sala Audiowizualna