Artist talk

Justyna Smoleń w rozmowie z Katarzyną Wąs

Kwiecień otwieramy spotkaniem z Justyną Smoleń przy okazji premiery katalogu wystawy Kruche sny. Rozmowę z artystką poprowadzi Katarzyna Wąs – art advisorka i konsultantka ds. sztuki.

Poprzez codzienne artefakty Justyna Smoleń bada historyczne i współczesne fantazmaty, które w kulturze i sztuce (także użytkowej) przybierają formę wyidealizowanych obrazów miłości, sukcesu czy narodowej tożsamości. Artystka przygląda się figurkom powstałym w krajach komunistycznych w czasach transformacji, gdy szarą rzeczywistość i monotonię meblościanek urozmaicały wizerunki baletnic, egzotycznych zwierząt czy sielankowej miłości. Z porcelanowych destruktów – na zasadzie gry skojarzeń i zabawy – tworzy hybrydyczne, groteskowe formy, które w krytyczny sposób odnoszą się do sentymentalnych wyobrażeń o romantycznych relacjach międzyludzkich i międzygatunkowych, konsumpcjonizmu oraz podejścia do ciała i płci.

Dla kogo: dorośli
Koszt: w cenie biletu na wystawę
Zapisy nie są wymagane.

Justyna Smoleń urodziła się w 1988 w Nowym Sączu. Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka (2008–2013) oraz studia doktoranckie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (2014–2018). Zajmuje się malarstwem, rzeźbą oraz tworzeniem obiektów i instalacji. Swoją sztukę prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i zagranicznych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach państwowych instytucji kultury, takich jak Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz Bunkier Sztuki w Krakowie. Obecnie pracuje na macierzystym wydziale Akademii Sztuk Pięknych. Razem z Radkiem Szlęzakiem prowadzi artist-run space Rooter.

Katarzyna Wąs jest art advisorką i konsultantką ds. sztuki. Ukończyła historię sztuki i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie pracy w galeriach komercyjnych, instytucjach publicznych oraz opieki nad prywatną kolekcją sztuki wykorzystuje w pracy z klientami indywidualnymi i biznesowymi. Doradza zarówno przy komercyjnych projektach z obszaru sztuk audiowizualnych, jak i przy budowaniu kolekcji. Autorka tekstów o kulturze i rynku sztuki, wykładowczyni. Zajmuje się kolekcjonerstwem praktycznie i teoretycznie, poszukując zależności między tendencjami kolekcjonerskimi a ich odbiciem społecznym.

fot. K. Marchlak / z archiwum K. Wąs

01 kwietnia
wtorek
17:00
SPOTKANIE