Jak badać dziedzictwem modernizmu? Jak je chronić? Opowiadać o nim, nie tylko jako epoce historycznej, ale także środowisku, w którym funkcjonujemy? Festiwal filmowy połączony z panelem eksperckim, warsztatami dla kadr kultury i warsztatami dla dzieci, organizowany przez Beton Film Festiwal* oraz zespół kuratorski projektu Pawilon Wystawowy. Kształcenie kadr kultury w zakresie sztuki współczesnej. Partnerem wydarzenia jest FORUM Przestrzenie, od początku swojego istnienia wspierający dziedzictwo architektury krakowskiego modernizmu, ostatnio we współpracy z Instytutem Architektury.

 

26.11 (środa)

godz. 11-16 | Dekoracja i demokracja. W stronę nowej plastyki publicznej / Warsztaty z Katarzyną Przezwańską i Szymonem Żydkiem / miejsce: Galeria Bunkier Sztuki, Sala Audiowizualna

Czym jest plastyka w mieście? Jak może wyglądać współpraca interdyscyplinarna w kształtowaniu przestrzeni i jak generować zmianę społeczną pięknem i propagować zaangażowanie zarażając pasją?  O estetycznych (i nie tylko) rozwiązaniach, które mogą posłużyć polepszeniu otoczenia opowiedzą Szymon Żydek i Katarzyna Przezwańska.

 

28.11 (piątek)

godz. 16 | Warsztaty: „Emancypować Pasteolozę” / prowadzenie: Paulina Hyła

/ miejsce: FORUM Przestrzenie

Permanentnie ignorowana i demonizowana. Szkalowana za nieprzystawalność do życia. Architektura powojennego modernizmu wydaje się być współcześnie jedynie niechcianym reliktem PRL-u. Czy słusznie? Czy ma jeszcze szansę na społeczną akceptację i integrację z oczekiwaniami jej mieszkańców? Warsztaty estetyczne skierowane do kadr kultury, aktywistów miejskich, artystów, badaczy oraz wszystkich tych, dla których troska o właściwy obraz powojennego modernizmu stanowi ważny element codziennego życia w mieście.

godz. 20 | Pokaz filmowy:  Eames – The Architect and the Painter, reż. Jason Cohn, Bill Jersey / USA 2011 / 84’ / prowadzenie: Adam Przywara / miejsce: FORUM Przestrzenie

Dokument oparty na materiałach archiwalnych, wywiadach z przyjaciółmi i współpracownikami, opowiadający historię Charlesa i Ray Eamsów – najbardziej wpływowego amerykańskiego duetu projektowego XX wieku. W rozbudowanym, przepełnionym kolorami obrazie przyglądamy się małżeństwu, którego pracy nie sposób zaszufladkować, czy wcisnąć w ramy konkretnych dyscyplin. Oglądamy narodziny nowego sposobu projektowania, przepełnionego ideami egalitarności i otwartości na potencjalnego odbiorcę.

 

29.11 (sobota)

godz. 11 | Warsztaty MKBS „BETONik” / prowadzenie: Paulina Hyła / miejsce: Galeria Bunkier Sztuki, Sala Audiowizualna

Wraz z historyczką sztuki Pauliną Hyłą najmłodsi mieszkańcy Krakowa wezmą „pod lupę” fasadę jednego z najokazalszych budynków powojennego modernizmu – Hotelu Forum! Betonowy obiekt nie posiada zbyt wiele sympatii społeczeństwa. Czy tylko dlatego, że przez wiele lat stał opuszczony i zaniedbany? Pokażemy, jaki jest i jaki może być przy odrobinie troski i wyobraźni! Warsztaty architektoniczne dla dzieci od 6 do 12 lat towarzyszące festiwalowi „BETON BRUTour KRK”.

godz. 15 | Pokaz filmowy: Zurbanizowani / Urbanized, reż. Gary Hustwit / USA, UK 2011/ 82’ / prowadzenie: Adam Przywara / miejsce: FORUM Przestrzenie

Przy produkcji filmu Hustwit przeprowadził dziesiątki wywiadów z architektami (wśród nich pojawiły się takie postaci, jak Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer, Norman Foster czy Jan Gehl), urbanistami, politykami i aktywistami społecznymi. W rezultacie otrzymujemy niezwykle bogaty przegląd miast dobrze i źle zaprojektowanych. Prawdziwa encyklopedia dla urbanistów, podana w efektownej formie.

godz. 17 | Pokaz filmowy: W stronę Nowej Huty, reż. Dariusz Kowalski / AT 2012 / 72’

/ prowadzenie: Adam Przywara / miejsce: FORUM Przestrzenie

Nowa Huta to miejsce o wyjątkowej historii i szczególnej atmosferze. Opustoszałe fabryki mogą tu być równie dobrze scenografią do opowieści o upadku komunizmu, jak i do post-apokaliptycznej fantazji. W swoim filmie Dariusz Kowalski – wiedeński artysta wizualny polskiego pochodzenia – bada mitologię Nowej Huty z perspektywy antropologa i artysty. Słucha opowieści mieszkańców i przygląda się jej monumentalnej architekturze.

godz. 19 | Panel dyskusyjny:  „Ofiara z architektury: Kraków wobec nowoczesności”

/ moderacja: Paulina Hyła i Andrzej Brzózka / miejsce: FORUM Przestrzenie

Czy jest w Krakowie miejsce na akceptację estetyki innej niż tradycyjna? Czy do głosu mogą dojść odtrącone wartości nowoczesnej architektury? Jak w tym kontekście opowiadać o dziedzictwie powojennego modernizmu? Jako kolejnej epoce historycznej czy środowisku, w którym funkcjonujemy? Panel ekspercki poświęcony statusowi architektury powojennego modernizmu w Krakowie i przyszłości jej funkcjonowania we współczesnym mieście.

godz. 22 | Afterparty „FORUM PRZESTRZENIE” / miejsce: FORUM Przestrzenie

 

* BETON FILM FESTIVAL zadebiutował w marcu 2014 roku w Pawilonie SARP na ulicy Foksal 2a w Warszawie. Na trzydniowe wydarzenie złożyło się 12 filmów pełno- i krótkometrażowych w sekcji głównej i artystycznej, a także spotkania z ekspertami ze świata architektury i badań nad przestrzenią. Organizację przyszłej edycji Festiwalu w marcu 2015 roku przejęła Fundacja BETON, której misją jest misją szeroka promocja architektury historycznej i współczesnej, edukacja artystyczno-estetyczna, a także prowokowanie widzów do refleksji poprzez angażujące medium filmu. Kuratorzy „BETON BRUTour KRK”: Andrzej Brzózka, Paulina Hyła, Adam Przywara.

 

Warsztaty są organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w ramach rocznego projektu Pawilon Wystawowy. Kształcenie kadr kultury, współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pawilon Wystawowy. Kształcenie kadr kultury w zakresie sztuki współczesnej. Warsztaty to cykl wydarzeń skierowany do artystów, kuratorów, edukatorów, studentów kierunków humanistycznych i tych związanych ze sztuką, pragnących rozwijać swój warsztat zawodowy. Odwołuje się on do pierwotnej funkcji galerii – salonu, przesuwa jednak akcent w rozumieniu terminu z przestrzeni wystaw ku bardziej intymnemu miejscu spotkań, dyskusji i kształtowania idei, jak rozumieli go choćby goście paryskiego salonu Gertrudy Stein. W ramach spotkań kierowanych do określonych odbiorców będziemy zastanawiać się nad różnymi przesłankami, w oparciu o które kształtuje się praktyka artystów, kuratorów, edukatorów i animatorów kultury, ale też urzędników pracujących w służbie sztuki. Interesować nas będą jej formy i nowe ujęcia oraz ich implementacja. Będziemy obserwować zmiany, jakie dokonały się we współczesnych instytucjach wystawienniczych, te dotyczące sposobów budowania ekspozycji, rozumienia przestrzeni wystawienniczej, i te związane ze strategiami rozwijania kontaktu z publicznością. W 2014 roku spróbujemy rozbudzić naszą wyobraźnię, wspomóc myślenie abstrakcyjne, nauczymy się dostrzegać i rozwijać pomysły oraz inspirować. Zastanowimy się, jak aspekty sztuki rozumianej jako praca z wrażliwością i emocjami przełożyć na otaczającą nas rzeczywistość, a także jak manifestuje się nasza postawa. Skupimy się na podstawowych aspektach warsztatu kuratora, trenując pióro, świadome bycie w przestrzeni ekspozycyjnej i środowisku Internetu; oraz edukatora, pytając o rolę jego pasji i zaangażowania oraz badając przydatność różnych narzędzi artystycznych w codziennej praktyce. Dodatkowym punktem tegorocznej edycji programu jest przyszłoroczny jubileusz otwartego w 1965 roku krakowskiego Pawilonu Wystawowego i związane z nim rozważania na temat estetycznego i etycznego dziedzictwa nowoczesności.

Kuratorki: Anna Bargiel, Ewa Tatar

Współpraca kuratorska i koordynacja: Anna Batko

 
Informacje główne
26-29.11.2014 (środa-sobota)

01 grudnia
poniedziałek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek