Bunkier. Czytelnia sztuki

Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”: Anna Arno w rozmowie z Katarzyną Bik

Bunkier. Czytelnia sztuki to nowy cykl spotkań ze słowem. Przyjrzymy się w nim wybranym publikacjom z zakresu historii sztuki, które ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Interesują nas tytuły nieoczywiste, nowatorskie, skłaniające do dyskusji. 

Punktem wyjścia pierwszego spotkania będzie niedawno wydana przez Wydawnictwo Smak Słowa książka Whitney Chadwick Artystki i surrealizm (tłum. Anna Arno). Pionierska praca amerykańskiej historyczki sztuki i pedagożki kreśli wizerunek wybranych twórczyń na tle burzliwych lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku.

Leonora Carrington, Frida Kahlo, Dorothea Tanning i Leonor Fini to tylko niektóre z bohaterek tej książki, które na przekór głoszonym przez surrealizm ideom nie dały się zaszufladkować, uciszyć i sprowadzić do roli muz. Odnalazły swój odważny, unikalny głos i sprzeciwiły się panującym nastrojom. Obecnie ich nazwiska wymieniane są na równi z nazwiskami wielkich twórców epoki.

Whitney Chadwick zbierała materiał do powstania tej książki w latach osiemdziesiątych, czyli w czasach, gdy historia sztuki kobiet dopiero się rozwijała. Większość opisywanych artystek jeszcze żyła, z wieloma z nich autorka utrzymywała bliskie relacje. Efekt jej starań przyniósł przełomową publikację, o której rozmawiać będą Anna Arno oraz Katarzyna Bik.

Dla kogo: dorośli
Koszt: Koszt: 5 zł. W ramach biletu na wydarzenie możecie zwiedzić wystawę Stacji Pi.Stacji
Zapisy nie są wymagane.

Anna Arno

Urodzona w 1984. Ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. „Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat. Biografia” (Wydawnictwo Literackie, 2021), „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim” (Iskry, 2020), „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński” (Znak, 2013), „Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker” (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz tomy opowiadań: „Okna” (Zeszyty Literackie, 2014), „Ten Kraj” (Wydawnictwo Literackie, 2018) i „Ciało” (Austeria, 2021). Tłumaczy z francuskiego, angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

fot. archiwum rodzinne

Katarzyna Bik

Historyczka sztuki, krytyczka, dziennikarka, pisarka, specjalistka do spraw PR. Kilkanaście lat pracowała w Gazecie Wyborczej i drugie tyle w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka  kilku książek między innymi: monografii „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci pt. „Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” oraz wielu portretów artystów i artystek w tym Olgi Boznańskiej w lutowym wydaniu Miesięcznika Znak.

fot. Rafał Masłow

25 stycznia
sobota
17:00
SPOTKANIE