O końcu świata

Krakowski Kwintet Harfowy: koncert w przestrzeni wystawy Olgi Pawłowskiej

Koniec świata. Lokalizacja? Czas? Przestrzeń? Zatrzymanie? To tylko potencjalny proces. Przecież nic nie może zniknąć, czy się skończyć – może jedynie przerodzić się w coś innego. Czy koniec może oznaczać czas, który się zatrzymuje? 

Koncert „O końcu świata” to prezentacja utworu napisanego przez Pawła Malinowskiego na harfę z towarzyszeniem fletu i tria smyczkowego, które inspirowane są twórczością Czesława Miłosza. Źródłem projektu jest twórczość poety, którego w tym roku przypada 20 rocznica śmierci. 

Adrian Nowak – harfa
Magdalena Di Blasi – flet
Barbara Mglej – skrzypce
Jan Czyżewski – altówka
Paweł Czarakcziew – wiolonczela

Paweł Malinowski (ur. 1994 w Olsztynie) – kompozytor poszukujący kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie zgłębiający muzyczną przeszłość. Zdobył I nagrodę w 58. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, był stypendystą Miasta Krakowa i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sezonie 2020/2021 uczestniczył w programie mentorskim LPO Young Composer, organizowanym we współpracy z London Philharmonic Orchestra. Utwory Pawła Malinowskiego były wykonywane m.in. przez Orkiestrę Muzyki Nowej, Ensemble Modern, Ensemble Linea, United Instruments of Lucilin, Hashtag Ensemble, Ensemble Kompopolex i Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble podczas międzynarodowych wydarzeń, takich jak MaerzMusik, Gaudeamus Festival, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Międzynarodowe Letnie Kursy Nowej Muzyki w Darmstadcie, i transmitowane m.in. przez BBC Program 3 oraz Program 2 Polskiego Radia.
Artysta ukończył studia kompozytorskie w Royal Academy of Music w Aarhus, gdzie kształcił się pod kierunkiem Simona Steena-Andersena, Nielsa Rønsholdta i Juliany Hodkinson, oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Wojciecha Widłaka (dyplom z wyróżnieniem).

Krakowski Kwintet Harfowy to zespół złożony z absolwentów najlepszych europejskich uczelni muzycznych – flecistki Magdaleny Di Blasi, harfisty Adriana Nowaka, skrzypaczki Barbary Mglej, altowiolisty Jana Czyżewskiego i wiolonczelisty Pawła Czarakcziewa. Za sprawą wspólnej inicjatywy członkowie kwintetu dzielą się pasją, koncertując na scenach w Polsce i za granicą i osiągając sukcesy na konkursach międzynarodowych (II nagroda na VII Iberian Contest of Chamber Music with Harp w Madrycie w 2019 r.). Krakowski Kwintet Harfowy, jako jedyny w Polsce profesjonalny zespół kameralny o tym nietypowym składzie, promuje muzykę kameralną stworzoną dla legendarnego Quintette Instrumental de Paris. Formację charakteryzuje miękkość interpretacji francuskiej (cyt. Isabelle Perrin) oraz pełnia i różnorodność brzmienia dorównująca orkiestrze symfonicznej (cyt. Margit Anna Suss). 

Zasadniczą część repertuaru grupy stanowią utwory z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, w szczególności wywodzące się z francuskiego impresjonizmu. Oprócz kompozycji autorstwa m.in. Roussela, Crasa czy Tourniera w programie pojawiają się dzieła polskich kompozytorów takich jak Aleksander Tansman. Artyści, nie ograniczając się do wykonawstwa muzyki impresjonistycznej, stale poszerzają repertuar o nowe pozycje, tworząc autorskie aranżacje utworów kameralnych i orkiestrowych oraz angażując się w projekty wykraczające poza ramy szeroko pojętej muzyki klasycznej. W maju 2022 roku ukazał się ich debiutancki album „Hommage” (wydawnictwo DUX).

Koszt: bilet w cenie wstępu na wystawę

fot. Klaudyna Schubert

Projekt jest realizowany ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa

18 grudnia
środa
18:00