Razem w przyszłość: architektura i społeczeństwo

Projekt dotyczy architektury kibuców jako niezwykle ciekawego i jeszcze niedostatecznie zbadanego dziedzictwa kultury materialnej istotnej dla historii Izraela i Polski. Koncentruje się on szczególnie na przykładach projektowania przestrzeni wspólnej, pomyślanej jako pole formowania się społeczeństwa przyszłości opartego na wspólnocie, na wartościach budujących więzi międzyludzkie, wzmacniającej je, sprzyjającej nowatorskim sposobom organizowania się społeczeństw. Architektura kibuców jest przykładem niezwykle spektakularnym wszystkich wymienionych wcześniej intencji projektowych. Jej przeszłość oraz dzisiejsza transformacja stanie się punktem wyjścia do planowanych działań.

Zaproszeni do projektu artyści – Konrad Pustoła oraz Mikołaj Grospierre – przedstawią wyniki researchu wizualnego zgromadzonego w trakcie podróży do Izraela. Opowiedzą o historii wybranych realizacji architektonicznych, przedstawią możliwe scenariusze rozwoju idei kształtowania postaw społecznych przez architekturę na przykładzie najnowszych wzorców projektowania przestrzeni wspólnych i przestrzeni publicznych.

Konrad Pustoła (1976). Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). W swoich projektach zajmuje się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw, m.in. Nowi dokumentaliści (2005) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. Autor realizowanego od 2011 cyklu Widoki władzy (www.viewsofpower.com).

Nicolas Grospierre (ur. 1975). Jest fotografem architektury, a także artystą posługującym się fotografią jako narzędziem twórczym. Urodził się w Genewie. Dorastał we Francji; w Polsce mieszka od 1999 roku. Zanim zajął się fotografią, studiował nauki polityczne i socjologię w Paryżu i Londynie. Jako fotograf koncentruje się na projektach dokumentalnych, interesuje go również problematyka konceptualna. Jego prace dokumentalne często podejmują wątek pamięci zbiorowej i nadziei wiązanych z modernistyczną architekturą, teraz gdy towarzyszące jej utopie straciły na sile i znaczeniu. Z drugiej strony w swoich konceptualnych pracach artysta prowadzi z widzem grę za pomocą atrakcyjnych, wręcz zmysłowych obrazów oraz instalacji. Nagrodzony Złotym Lwem na 11 Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku (razem z Kobasem Laksą) za wystawę Polskiego Pawilonu „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu”. Laureat Paszportu Polityki.

www.grospierre.art.pl

Wykład jest częścią tegorocznej edycji festiwalu Synchronizacja, w ramach której Fundacja Bęc Zmiana podejmuje temat projektowania miejsc wspólnych i koegzystencji różnorodnych grup społecznych w przestrzeni współczesnych miast.

SYNCHRONICITY – PROJEKTY DLA PRZYSZŁOŚCI

Synchronizacja to realizowane od 2008 roku przedsięwzięcie, w którym głos mają artyści, architekci i badacze poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast: projektowych, społeczno-politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych (www.synchronicity.pl).

Projekt jest realizowany dzięki dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.

Organizatorzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Festiwal Kultury Żydowskiej

Partner: Bunkier Sztuki

Kibbutz Kerem Shalom – Jadalnia i Klub. Mikołaj Grospierre, 2013

 

      

 
Informacje główne
05.07.2014 (sobota), godz. 17
Informacje dodatkowe
Organizatorzy: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Festiwal Kultury Żydowskiej

08 lipca
wtorek

Nadchodzące wydarzenia