Rodzinne poranki literackie

spotkanie z Joanną Rusinek i Michałem Rusinkiem wokół książki „Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Rodzinnych Poranków Literackich. 12 stycznia, w niedzielę, o godzinie 11:00 spotkamy się z ilustratorką Joanną Rusinek i pisarzem Michałem Rusinkiem, autorami książki „Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci” (Wydawnictwo Poznańskie).

Wszyscy znamy najsłynniejsze wiersze autora „Lokomotywy”, ale o nim samym wiemy niewiele. Spotkanie będzie okazją do zmiany tego stanu rzeczy. Dzięki Michałowi Rusinkowi poznamy Juliana – chłopca, który uwielbiał jaszczurki i eksperymenty, ale najbardziej kochał słowa. I tak, jak dzieci często budują najdziwniejsze maszyny ze śrubek, sprężynek lub klocków, tak Julek bawił się wyrazami, tworząc z nich niecodzienne konstrukcje. A że czasami niedorzeczne…? W tym tkwi największa radość!

Podczas spotkania z autorem i ilustratorką „Pana Słowika” – Michałem Rusinkiem i Joanną Rusinek – będziemy rozmawiać o książce, jej bohaterze, o wierszach i o pracy naszych gości. Będzie ono okazją do rozmów i dyskusji, a także punktem wyjścia dla wspólnej zabawy plastyczno-słownej. Będziemy wzorować się na „bzdurzeniu”, jak Tuwim nazywał pisanie wierszy i tworzyć własne prace odwołujące się do tego, co lubimy i co nas inspiruje. Tak, jak nasi goście w pełnej humoru historii o małym Julku i dorosłym Julianie – Panu Słowiku – pokazują, że warto robić to, co się kocha, tak my będziemy wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami szukać i wyrażać tę myśl w działaniu.

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci i zdobyć autograf!

Dla kogo: dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Wymagane zapisy: edukacja@bunkier.art.pl
Koszt: 30 zł od dziecka, opiekunowie bezpłatnie

Joanna Rusinek

Absolwenta wydziału Grafiki na krakowskiej ASP. Na co dzień zajmuje się ilustracją książkową i prasową. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt projektów, w tym opracowanie takich tytułów jak Piotruś Pan czy Jan Brzechwa dzieciom, Samotny Jędruś Wojciecha Widłaka, Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą Agnieszki Frączek, Pamiętnik grzecznego psa Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz… i wiele innych. Ilustrowała także książki swojego brata, Michała Rusinka, m.in.: Mały Chopin (publikacja w kilkunastu językach na całym świecie), Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne, Kefir w Kairze, Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości oraz Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci.

Ilustrowana przez nią książka Jarosława Mikołajewskiego Wędrówka Nabu zdobyła Nagrodę Książka Roku 2022 IBBY w kategorii specjalnej Dziecko jest najważniejsze.

Michał Rusinek

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.

fot. Daniel Bravo / Edyta Dufaj

12 stycznia
niedziela
11:00 – 13:00
Dla kogo:
DZIECI