Wokół katalogu wystawy „Cząstki elementarne”

Marta Antoniak, Małgorzata Jędrzejczyk, Magdalena Kownacka, Łukasz Gazur

6 marca spotkamy się w Bunkrze Sztuki, aby porozmawiać o sztuce Marty Antoniak i jej kontekstach przy okazji premiery katalogu wystawy „Cząstki elementarne”. Prace Marty Antoniak wchłaniają skrawki świata rzeczywistego – motywy (pop)kulturowe, formy i materię. Artystka przygląda się rzeczom i śledzi ich wędrówki. Eksploruje przenikanie się materiałów, form i sensów, pozwala wymieszać się wspomnieniom, bezpośrednim doświadczeniom i wyobraźni zapośredniczonej przez świat komiksów, filmów animowanych, teledysków, dziecięcych zabawek czy czasopism młodzieżowych.

Artystka tworzy wielowarstwowe światy, w których kicz i rytuały popkultury stają się narzędziami krytycznego myślenia, a na osobiste skrawki pamięci nakładają się klisze kulturowe i kody wizualne. Na wystawie zostaną prezentowane są obrazy oraz realizacje przestrzenne pochodzące z różnych etapów twórczości artystki, w tym dwa nowe cykle malarskie.

Rozmowę z udziałem Marty Antoniak, Małgorzaty Jędrzejczyk i Magdaleny Kownackiej poprowadzi Łukasz Gazur.

Dla kogo: dorośli
Koszt: w cenie biletu na wystawę
Zapisy nie są wymagane.

Marta Antoniak – zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty i instalacje przestrzenne. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studiów doktoranckich na macierzystej uczelni (2017). Obecnie na stanowisku adiunkta na Wydziale Malarstwa. Realizowała programy rezydencjalne w Jeune Création Européenne w Amarante w Portugalii (2010) oraz w Garage Gallery Kralin w Pradze w Czechach (2018). Jej realizacje znajdują się m.in. w kolekcji Bunkra Sztuki, Kancelarii Sejmu RP, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Bielskiej BWA, mBanku i Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

Łukasz Gazur – krytyk sztuki i teatru, wieloletni szef działu kultury w „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej”. Publikował i współpracował m.in. z „Przekrojem”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Wprost”, TVP Kultura. Członek polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyków AICA. Wykładowca akademicki na kierunkach kolekcjonerskich i antykwarycznych oraz dziennikarskich. Zastępca redaktora naczelnego magazynu „Spotkania z Zabytkami”.

dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka, adiunktka w Zakładzie Teorii i Historii Sztuki ASP Katowice. Kierowniczka programu Exercising Modernity (Pilecki-Institut Berlin). Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała również na Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Autorka i redaktorka publikacji poświęconych sztuce i architekturze XX i XXI wieku, m.in. „Katarzyna Kobro. Ruch czasoprzestrzeni” (z K. Słoboda, 2021); „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy” (z K. Słoboda, 2019). Kuratorka wystaw, m.in. „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” (z K. Kępiński, W. Grzesiak); „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury//Kraków” (NIAiU; Hotel Cracovia, Kraków); „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy” (z K. Słoboda, Muzeum Sztuki w Łodzi); „ÖOÓ. Krzysztof Franaszek, Gereon Krebber” (Polish Institute Düsseldorf), „Marta Antoniak. Cząstki elementarne” (Bunkier Sztuki, Kraków). Stała współpracowniczka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

Magdalena Kownacka – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka tekstów. Od ponad 20 lat aktywna w świecie sztuki. W przeszłości galerzystka (2005 – 2015) i dyrektorka programowa Krakowskiego Salonu Sztuki (2018 – 2020). Wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2023 roku doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie badająca relacje między sztuką współczesną, instytucjami kultury i politykami publicznymi.  Jako kuratorka lub współkuratorka zrealizowała ponad 50 wystaw i projektów m. in. „Si On. Have a Nice Doomsday”, MCSW Elektrownia w Radomiu (2025); „I tu też”, Rondo Sztuki w Katowicach (2024); „IWLBtSiYWLBaMtSMLBaY”, Miesiąc Fotografii w Krakowie (2022); „Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa”, Muzeum Sztuki w Łodzi (2019).

fot. K. Marchlak / courtesy Ł. Gazur / courtesy M. Jędrzejczyk / M. Sosna

06 marca
czwartek
17:00
SPOTKANIE