camera lucida -> camera obscura -> digital camera -> camera Wirtza!
Czy można sfotografować czas? Co wspólnego mają ze sobą ciężarówka i aparat fotograficzny? Po co portretować wszystkie jabłka, które wyrosły na jednej jabłoni?
Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie w trakcie warsztatów towarzyszących wystawie Rolanda Wirtza „immediatus”.
Pierwsze urządzenie fotograficzne – zwane camera lucida – powstało ponad 200 lat temu, dając początek zjawisku, które na zawsze zmieniło postrzeganie świata przez ludzi. Jak pisała Susan Sontag w swojej książce O fotografii: „zbierać fotografie to zbierać świat”. Kiedyś cierpliwie czekaliśmy kilka dni na wywołanie kliszy i gromadziliśmy w albumach papierowe odbitki zdjęć, dziś nieustannie pstrykamy zdjęcia telefonami komórkowymi i to w nich nosimy „cały świat”.
Na tym tle działania Rolanda Wirtza – artysty budującego gigantyczne aparaty fotograficzne i za ich pomocą w procesie wielogodzinnego naświetlania papieru fotograficznego, utrwalającego ważne, historyczne miejsca sięgają do początków fotografii, odległej epoki, która – jak pisał Roland Barthes: „wynalazła Historię i Fotografię”. W czasie warsztatów uczestnicy będą mieć okazję do zanurzenia się w świecie dawnej fotografii, poznania artysty i zbudowania wraz z nim aparatu fotograficznego!
Prowadzenie: Roland Wirtz, Anna Bargiel
Warsztaty dla dzieci od 8 do 12 lat
Czas trwania: 2 godziny
Miejsce: Przestrzeń wystawy
Wstęp wolny
Udział w warsztatach możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Zgłoszenia są przyjmowane do czwartku 30 kwietnia do godz. 16.
Informacje i zapisy: 12 422 10 52 w. 108 lub bargiel@bunkier.art.pl
Kuratorka MKBS: Anna Bargiel
W trakcie warsztatów Małego Klubu Bunkra Sztuki zapraszamy rodziców i opiekunów na spotkanie z cyklu „Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki”.
Jakie są doświadczenia naszych dzieci, jaka jest ich interpretacja rzeczywistości? Dzięki sztuce współczesnej możemy przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób nasze dzieci postrzegają otaczający świat, jak reagują na różne (trudne, miłe) sytuacje. Wreszcie: co jest dla nich ważne, w jakiej przestrzeni czują się komfortowo, co ich interesuje. Zapraszamy do stworzenia sytuacji, w której sztuka współczesna staje się narzędziem do lepszego poznania siebie nawzajem.
Więcej informacji: http://sztuka24h.edu.pl/?p=4044
Prowadzenie: dr Monika Nęcka, Karolina Vyšata
Czas trwania: 2 godziny
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny
Udział w warsztatach możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Zgłoszenia są przyjmowane do czwartku 30 kwietnia do godz. 16.
Informacje i zapisy: +48 505 115 918 lub vysata@bunkier.art.pl
W 2015 roku warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki oraz cykl „Dorośli w Małym Klubie Bunkra Sztuki” są realizowane w ramach projektu „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
2.05.2015 (sobota), godz. 11