Pokaz filmu „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” z 2014 roku i spotkanie z artystami Hubertem Gromnym i Xaverym Wolskim są pierwszą częścią cyklu black cube. Wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki.
Czy w przestrzeni kinowej można odtworzyć sytuację galeryjną? Jak prace wideo funkcjonują poza ramami galeryjnego white cube’a? Realizowany we współpracy z Kinem Kijów cykl comiesięcznych pokazów prac wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki stanowić będzie przyczynek do dyskusji o odczytywaniu video-artu w pozagaleryjnym kontekście. Wybraliśmy zestaw czterech prac wideo, które przynależąc do sztuk wizualnych, mają jednak wiele punktów wspólnych ze współczesnymi konwencjami filmowymi. Każdy pokaz będzie także okazją do spotkania z autorem bądź autorką filmu i do dyskusji o wizualnych i konceptualnych odniesieniach pracy do kinematografii.
Pierwszy pokaz to, można powiedzieć, tajemnicze odkrycie, spektakularna ucieczka i wybuch wulkanu jednocześnie. Bohater pracy Huberta Gromnego i Xaverego Wolskiego, doktor Janusz „Johnny” Bzibziak – polski Indiana Jones związany z Muzeum Archeologicznym w Krakowie, specjalista w zakresie badań nad ludami koczowniczymi i zwolennik teorii o wzajemnych powiązaniach przodków Słowian z Kimerami i Scytami – wpada w ciąg przygód odtwarzających klasyczne motywy znane zarówno z literatury, jak i popkultury. Zastosowane przez artystów mechanizmy budowania fabuły zaczerpnięte zostały z teorii spiskowych i schematów tworzenia mitów kulturowych wykorzystywanych nie tyko w sferach badawczych, lecz także przy powstawaniu scenariuszy i narracji filmowych – jak choćby w przypadku „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa.
O twórcach:
Hubert Gromny (1990, Staszów) – student wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współzałożyciel samokształceniowego kółka marksowskiego. Interesuje się różnymi sprawami, jako człowiek raczej skryty nie lubi zdradzać zbyt wiele.
Xavery Wolski (1988, Aix-en-Provence, Francja) – studiuje na wydziale grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest współtwórcą grupy Więcej Światła działającej w latach 2008–2010. Uczestniczył w wystawie grupowej „Doniosłość kurzu” Agnieszki Klepackiej w Muzeum Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W 2014 roku otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Artystycznych – Artystyczna Podróż Hestii: miesięczną rezydencję w The International Studio & Curatorial Program w Nowym Jorku. Zajmuje się między innymi filmem, animacją, komiksem oraz rzeźbą, mieszka i pracuje w Krakowie.
Hubert Gromny i Xavery Wolski są współtwórcami grupy Spirala, współorganizatorami Zbiornika Kultury 2013 i współautorami wystawy-instalacji grupy Spirala „NGC 5474. Gdzieś tam niebieska dzicz” oraz „—…—” (Bunkier Sztuki, Kraków, 2013). Autorzy instalacji „Makaron” (PKP Powiśle, Warszawa, 2013) oraz interwencji artystycznej „Let’s trim our hair in accordance with lifestyle” (ArtBoom, Kraków, 2014).
Praca „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” Huberta Gromnego & Xaverego Wolskiego została zakupiona do Kolekcji Bunkra Sztuki w 2014 roku w ramach projektu „Doświadczanie sztuki. Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partner cyklu: Kino Kijów.Centrum
Informacje główne
27.10.2015 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie w ramach cyklu „black cube. Wideo z Kolekcji Bunkra Sztuki”
Kuratorka: Anna Lebensztejn
Współpraca: Karolina Vyšata
Miejsce: sala OFF.Kijów, Kino Kijów, al. Krasińskiego 34
Wstęp bezpłatny
W ramach projektu „Pamiętanie. Kolekcja Bunkra Sztuki 2015”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.