Zwiedzanie wystawy Kobiety Mocy w towarzystwie kuratorki Agnieszki Żechowskiej, artystki Katarzyny Majak oraz krytyczki i historyczki sztuki Ewy Toniak, pogłębiające tematykę ekspozycji, ukazujące relacje, które artystka nawiązała z bohaterkami emanującego magią projektu.
Katarzyna Majak. Artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.
Ewa Toniak. Dr nauk humanistycznych, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka. Zajmuje się sztuką współczesną w perspektywie gender, reprezentacjami męskości w sztuce XIX i XX wieku, problematyką pamięci w przestrzeni publicznej i obecnością kobiet w historii. Autorka książki Olbrzymki. Kobiety i socrealizm (Ha!art 2008, 2009). Współautorka – wraz z zespołem prof. Marii Janion – wystawy Polka. Medium-cień-wyobrażenie (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2005), a także projektu Miejsce kobiet w polskiej literaturze, ideach i wyobraźni XIX i XX wieku (2004). Kuratorka wystaw Moore and Auschwitz w Tate Britain (2010) i Trzy kobiety: Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum w Zachęcie (2011). Redaktorka naukowa tomu Kobiety i sztuka około 1960 roku (Neriton, 2010). Wykłada na Gender studies przy ISNS UW i IBL PAN i w Collegium Civitas.
Agnieszka Żechowska. Kuratorka i teoretyczka sztuki. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki (2004). Kuratorka m.in. cyklu Supermarket Sztuki: Ludzie i przedmioty (2002), Globalne zauroczenie / Global Attraction (2003), Toleruj mnie! / Tolerate me! (2005), (im)mortal love (2007), wystaw: Robert Kuśmirowski – Fontanna (Galeria XX1, 2003), Witajcie w Mediach (Królikarnia – Oddział Muzeum Narodowego, 2006), Iluzja jako źródło cierpień (zwycięski projekt w konkursie kuratorskim Galerii Bielskiej BWA, 2008), Pożądanie-patrzenie-przerażenie (2008), Basia Bańda i Michał Jankowski – Supeł (Galeria Format, 2012), Aleka Polis – Błąd w czasoprzestrzeni (Galeria Bielska BWA, 2013), Katarzyna Majak – Kobiety Mocy (Galeria Bunkier Sztuki, 2013), a także przeglądów filmów w Kino.Lab CSW Zamek Ujazdowski: Bogna Burska. Filmy (2011) i Poza transgresję. Fantazmatyczne gry Tomasza Kozaka (2012). Publikowała w pismach artystycznych i poświęconych kulturze oraz katalogach wystaw. Mieszka w Warszawie.
W ramach wystawy Kobiety Mocy
Start: Hol Główny
Informacje główne
09.04.2013 (wtorek), godz. 18