reżyseria: Tomasz Węgorzewski
kuratorka/dramaturżka: Ewa Tatar
obsada:
Przewodniczka Iwona Budner
Artysta-Mistrz Zygmunt Józefczak
Matka Artysty Ewa Kolasińska
Sfrustrowana Galeria Katarzyna Krzanowska
Artysta z Misją Krzysztof Zarzecki
Performer, kiedy miał 10 lat Igor Markiewicz
Performer, kiedy ma 33 lata Przemysław Branas
aranżacja przestrzeni: Mikołaj Moskal, Szymon Rychlik
soundscape: Kamil Tuszyński
multimedia: Vero Rodowicz
oprawa graficzna: Kaja Gliwa
produkcja: Zbigniew S. Kaleta i zespół Nowej Sceny Narodowego Starego Teatru, Anna Batko, Wojciech Pazik i zespół Galerii Bunkier Sztuki
OPROWADZENIE WSTĘPNE
„Przyznaję, jak wariat biegałem po śliskich salach muzeów” (Andre Breton)
HOL. OTWARCIE
“Curating wrong places… or where have all the penguins gone?” (Paul O’Neill), czyli wystawianie galerii, która rzekomo jest polem eksperymentu, w teatrze, który rzekomo konwencjonalizuje wszystko. Szaman przewodnik i obsada usytuowana gdzieś pomiędzy obiektem a odbiorcą. Natura, wobec której nie chcemy być mimetyczni, a która pożera wszystko.
WIELKA GALERIA. PERSPEKTYWA
Wieczór performatywny to wystawa sztuki nowoczesnej w formie opowieści o misji artysty. Doświadczanie materii, form i rytmów naskórkowo i podskórnie, ale za pomocą języka i generowanych w nim formalizmów. Podróż w poszukiwaniu autentycznego doświadczenia i duchowego przeżycia. Przygoda w trzewiach sztuki i zapośredniczanego przez kalki plastyczne życia.
Wieczór performatywny to wyprawa do strefy tymczasowej, na wyspę behind the green doors – w przestrzeń mentalną zawiązaną przez pewną wspólnotę. Misja przygotowana przez i dla wybrańców, którzy nieodwołalnie zostali skazani. Egzorcyzmowanie upiorów modernizmu gdzieś na styku wdechu z wydechem.
MAŁE GALERIE. STRANGERS
W 1974 roku artysta Jerzy Rosołowicz stworzył małą, metalową miseczkę, a raczej płaski lejek. Naczynie do zbierania rosy to idealna metonimia misji artysty. Przewodnikami po dżungli znaczeń będą najznamienitsi twórcy nowocześni, nie tylko strukturyzujący nasz odbiór rzeczywistości, krytykujący ramy (instytucji), w jakich się poruszamy, ale także pytający o „emocje abstrakcji”: Henryk Stażewski, Paul Gauguin, Gertruda Stein, Marguerite Duras, Andrea Fraser, Tadeusz Kantor i artyści Grupy Krakowskiej, Władysław Strzemiński, Władysław Hasior, Jan Stanisław Bystroń, Krystyna Tołłoczko-Różyska, Pierre Huyghe czy Philippe Parreno i wielu innych (w tym urzędnicy sztuki). Struktura dramatyczna całości wyznaczona rytmem tekstu Jean-Michel’a Ribes’a Ekspozycjoniści ([Musee Haut, Musee Bas] tłum. Tomasz Chomiszczak, w: Niczym w teatrze. Antologia nowych sztuk francuskich, red. M. Borowski, M. Sugiera, Format A, Kraków 2007) służyć ma postawieniu pytania o haptyczność obrazów, „formy naturalnie ukształtowane” (Andrzej Pawłowski) i zrastrować zajmowaną przez publiczność perspektywę.
PARKING. ROZWÓJ NATURALNY
Pawilon Wystawowy to otwarta dla publiczności w 1965 roku galeria sztuki o funkcjonalistycznym wnętrzu skrytym za inspirowaną dawnym murem miasta, brutalistyczną fasadą na rogu pewnego placu. Przy tej samej pierzei od końca XVIII wieku działa teatr, a na środku placu od przełomu XIX i XX wieku mieści się inny pawilon, w którym w 1948 roku otwarto I Wystawę Sztuki Nowoczesnej. Tym, co łączy te trzy instytucje, ich historyczne i współczesne programy, jest społeczna rola, jaką odgrywają, produkując i upowszechniając kulturę, cokolwiek to znaczy. Na przecięciu ich funkcji wystawienniczych, w przestrzeni galerii teatru proponujemy publiczności warsztat postrzegania, doświadczania i przeżywania w konwencji mszy łamanej przez farsę.
„BE THE FIRST TO SEE WHAT YOU SEE AS YOU SEE IT!” (Runa Islam)
Wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie i Narodowy Stary Teatr w Krakowie we współpracy z wydawnictwem Format A odbywa się w ramach projektu Pawilon Wystawowy. Kształcenie kadr kultury i jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
23 grudnia (wtorek) 2014, godz. 18.00
Informacje dodatkowe
WSTĘP WOLNY
Strefa B, Narodowy Stary Teatr w Krakowieul. Jagiellońska 1