





V. edycję Krakowskiego Archipelagu Kultury pod nazwą Sztuka współpracy realizuje Fundacja A Sztuka? w partnerstwie z Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie. W 2025 roku na środowisko edukatorów(-rek) i animatorów(-rek) kultury oraz nauczycieli i nauczycielek czekają: program szkoleniowy, konkurs dotacyjny oraz konferencja. Program kierujemy do osób chcących zrobić swój pierwszy krok w działaniu edukacyjnym przy pomocy sztuki współczesnej lub rozwinąć aktualny warsztat pracy.
Program Sztuka współpracy realizujemy w trzech modułach.
Szkoła sztuki w działaniu

Intensywny czteromiesięczny kurs rozwoju warsztatu edukacyjnego oparty o narzędzia ze świata sztuki nowoczesnej. Na program pięciu dwudniowych, weekendowych zjazdów złożą się sesje treningowe, ćwiczenia grupowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, a także wizyty studyjne w krakowskich pracowniach, niezależnych miejscach i instytucjach zajmujących się współczesną kulturą wizualną.
PODSUMOWANIEMetry kwadratowe dla sztuki

Konkurs grantowy, w którym szukamy inicjatyw edukacyjnych realizowanych przy użyciu sztuki współczesnej. Ważne, by pomysły tworzyły warunki do współpracy z dziećmi i młodzieżą oraz włączały je w proces projektowania i realizacji. Premiujemy działania oparte na współpracy międzysektorowej, realizowane w duetach, np. nauczycielka–artystka, edukator–nauczyciel. Oprócz wsparcia merytorycznego uczestnicy mogą otrzymać dotację na zrealizowanie swoich projektów.
Weź udziałWydarzenie finałowe

Jednodniowe wydarzenie realizowane jesienią 2025 roku, którego celem jest rozpoczęcie szerokiego dialogu na temat poszerzenia miejsca edukacji do sztuki i przez sztukę. Do udziału w spotkaniu zostaną zaproszeni artyści i artystki, przedstawicielki i przedstawiciele administracji miejskiej i samorządowej, reprezentantki i reprezentanci świata polityki i nauki, nauczycielki i nauczyciele, organizacje młodzieżowe i pozarządowe, środowisko freelancerów.
Dlaczego warto dołączyć do programu Sztuka współpracy?

- wypełnisz głowę nowymi pomysłami i inspiracjami ze świata sztuki, które możesz wykorzystać w różnych kontekstach pracy edukacyjnej
- poznasz innych ludzi, ciekawych sztuki podobnie jak Ty, oraz miejsca, z którymi możesz wejść we współpracę w przyszłości
- dowiesz się, jak przy pomocy sztuki integrować grupę i wzmacniać poczucie sprawstwa wśród dzieci i młodzieży
- doświadczysz, jak sztuka może pomóc w moderacji dyskusji
- przećwiczysz wybrany pomysł w praktyce, pod opieką zespołu tutorskiego
- naładujesz baterie dobrą energią.
Koordynatorka Szkoły sztuki w działaniu: Anna Grajewska: fundacjaasztuka@gmail.com; tel. 669 945 449
Zespół programowy Szkoły: Anna Grajewska, Justyna Droń, Justyna Mazur-Kiwer
Współpraca programowa: Marta Chlanda, Ewa Dyga