Życie w Krakowie – wizja mieszkańca

W ostatnich latach, po długim okresie rozwoju i bogacenia się, obserwujemy wzrost zainteresowania “miejskością”. To pojęcie zawiera w sobie alternatywną, funkcjonalną wizję miasta, w której mieszkańcy mają realny wpływ na procesy, które dotychczas działy się poza nimi. Dotąd mogli je obserwować, teraz chcą je kształtować. W tej wizji miasta jest miejsce dla turystów, inwestycje i rozwój gospodarczy, ale nie kosztem jakości życia mieszkańców. Bo ta ostatnia jest najważniejsza. Właśnie z jej powodu, mieszkańcom zaczyna dziś zależeć na przestrzeni wokół nich. Chcą móc spędzać czas w czystych parkach, oddychać zdrowym powietrzem, mieć zieleń przed blokiem, drzewa, które osłonią ich przed hałasem obwodnicy. I chociaż większość z nich nie traktuje przyrody podmiotowo, właśnie tutaj, ich wizja okazała się zgodna z wartościami istniejących już od dawna ruchów ekologicznych. To, co na zachodzie zaczęło się już kilka dekad temu, stało się także w Polsce – organizacje ekologiczne, ze swoją misją, zostały wzmocnione przez znaczący głos mieszkańców. Rozpoczęła się współpraca międzysektorowa, a wśród wielu innych pojawili się artyści i performerzy, którzy swoim działaniem nie tylko pomogli ruchom ekologicznym przekazywać, jak ważne jest ich działanie, ale którzy pomogli sprawić, że ekologia stała się trendy.

Te trendy, dążące do zrównoważonego rozwoju w miastach, stoją w sprzeczności wobec myślenia o mieście, które jako najważniesze wskazuje postęp. Idea ta dominuje obecnie wśród reprezentantów władz samorządowych, którzy stawiają na rozwój, traktując wzrost gospodarczy jako jego synonim. W tej sytuacji coraz większe znaczenie zyskują nowopowstające ruchy miejskie, w tym te o charakterze ekologicznym, artystycznym, społecznym. Dążą one do coraz większego udziału w życiu publicznym, działając na rzecz zmiany zgodnie z przyjętymi wartościami. Już wywierając znaczący wpływ na rzeczywistość, czego przykładem niech będzie wprowadzenie uchwały zakazującej palenia paliwami stałymi w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie z osobami, których działania przyczyniają się do zmian, które poprawiają naszą jakość życia. W panelu, na temat “miejskości” i wpływu na nasze otoczenie, dyskutować będą:

  • Cecylia Malik (m. in. Modraszek Kolektyw, Warkocze Białki, Wodna Masa Krytyczna)
  • Mariusz Waszkiewicz (Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Maraton pisania uwag do studium)
  • Małgorzata Bochenek (Inicjatywa Prawo do Miasta, Priorytet Obywatelski Dzielnicy I)
  • Magdalena Kozłowska, Jakub Jędrak (Krakowski Alarm Smogowy)

Dyskusję prowadzić będzie Martyna Niedośpiał (Liberté!).

Po dyskusji zapraszamy na pokaz filmu “Warkocze Białki”.
Informacje główne
30.11.2013 (sobota), godz. 16

02 December
Monday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia