SPOTKANIE Z MONIKĄ NIWELIŃSKĄ. FOTO-INTAGLIO

Wizyta w pracowni i spotkanie z artystką będą pretekstem do poznania charakteru miejsca i jego historii, w którym od lat pracują studenci krakowskiej ASP.  Monika Niwelińska zaprezentuje zgromadzonym gościom technologię graficzną foto-intaglio, w której często wykonuje swoje dzieła.

Foto-intaglio jest odmianą wklęsłodruku umożliwiającą przenoszenie obrazu fotograficznego na blachę, jego obróbkę, trawienie i finalny druk odbitki graficznej. Technologia ta zezwala na dowolne operowanie materią obrazu oraz praktycznie nieograniczoną ingerencję w naświetlony na blasze obraz fotograficzny, jego przetwarzanie i dekonstrukcję. Jest medium niekonwencjonalnym, sytuującym się na styku grafiki i fotografii, które umożliwia trawienie w płycie miedzianej obrazu fotograficznego. Monika Niwelińska zaprezentuje własne odkrycia i autorskie refleksje na podstawie wieloletnich doświadczeń z emulsją światłoczułą oraz możliwościami jej zastosowania w różnych mediach.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w pracowni prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu do dnia 25.10 drogą e-mailową (adres: siatka@bunkier.art.pl).

Miejsce: Pracownia miedziorytu, Wydział grafiki, ASP w Krakowie, ul. Humberta 3, sala numer 5 (III piętro). Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 15 osób, pierwszeństwo udziału mają seniorzy.

 

O artystce:

Monika Niwelińska – artystka wizualna, zajmuje się malarstwem i instalacją, bada procesy światłoczułe. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i University of Alberta w Kanadzie. Interesują ją analogie pomiędzy pamięcią a percepcją w odniesieniu do miejsca i czasu. W pracy twórczej porusza kwestie dotyczące zagadnień, takich jak: obraz, entropia, melancholia (niwelinska.com).

 

Cykl wydarzeń „Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”:

W 1998 roku londyńskie studio Francisa Bacona, w którym artysta pracował przez 31 lat, zostało przeniesione do Galerii Hugh Lane w Dublinie. Dziesiątki pędzli, farb, butelek, papierów, fotografii i książek, olbrzymie lustro, motyw pojawiający się w wielu obrazach artysty, łącznie z wszystkimi innymi przedmiotami z jego otoczenia, przeniesiono do nowej lokalizacji. Nawet pokrywający przedmioty kurz skrupulatnie zebrano i umieszczono w torebce z napisem „Bacon Dust”. Przeprowadzka zakończyła się jej symbolicznym otwarciem i rozsypaniem zawartości w zrekonstruowanej pracowni. Wszak sam artysta – mimo że cierpiał na astmę – używał tego nietypowego materiału do malowania obrazów. Kuratorzy galerii Hugh Lane podkreślili w ten sposób rolę przestrzeni, w której powstaje sztuka. Poprzez rekonstrukcję uczynili ze studia Bacona rodzaj dzieła sztuki, gigantycznej instalacji, która przez wiele lat w namacalny, materialny sposób uobecniała się w pracach artysty. Przywołując anegdotę związaną z pracownią Bacona, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych funkcji pracowni.

Druga część projektu odbywająca się od września do listopada 2015 roku za cel stawia sobie analizę pracowni, w których tworzą krakowscy graficy. Koncentrując się tym razem na jednej dziedzinie sztuki, pragniemy zwrócić uwagę na przestrzeń różnorodności, w obrębie tradycyjnego, ale i eksperymentalnego warsztatu współczesnego grafika. Poznając tajniki warsztatowej alchemii wklęsło- i wypukłodruku oraz technik autorskich, zwiedzając jedną z najstarszych pracowni, której wyposażenie pochodzi jeszcze z XIX wieku, poznając artystów, a zarazem mistrzów graficznych technologii, spróbujemy zastanowić się nad znaczeniem medium dzisiaj i perspektywami rozwoju tej dziedziny sztuki w przyszłości. Przewodnikami po zakamarkach graficznego Krakowa będą Leonard Pędziałek, Teresa Frodyma i Monika Niwelińska.

www.sztukioswajanie.pl
Informacje główne
3.11.2015 (wtorek), godz. 16
Informacje dodatkowe
Spotkanie w ramach cyklu „Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”
Kurator(ka): Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka
Miejsce: ul. Humberta 3, Kraków
Organizator: Stowarzyszenie Fragile
Wstęp bezpłatny,
Projekt „Sztuki oswajanie” dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.

04 November
Wednesday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia