Sztuka współczesna inspiruje? Tak! Na początku nieśmiało się przyglądamy. Jak włączyć elementy współczesnej kultury w system rozwoju dzieci i młodzieży? Czy w (poza)szkolnym programie nauczania znajdzie się dla nich miejsce? W jaki sposób poszerzyć pole oddziaływania projektów związanych z wystawami sztuki? Kto jest w stanie podjąć to wyzwanie? Gdzie szukać materiałów, którymi można posługiwać się swobodnie i twórczo? Czym jest „otwarta edukacja”?
Głównym celem portalu Sztuka24h jest stworzenie wirtualnej bazy zasobów dydaktycznych dotyczących sztuki współczesnej. Na stronie sztuka24h.edu.pl gromadzimy materiały stworzone w ramach działań związanych z projektami organizowanymi przez Bunkier Sztuki, a także informacje uzyskane od zaprzyjaźnionych z nami instytucji (np. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), nauczycieli i edukatorów (np. 3D, czyli Dizajn Dla Dzieci). Publikowane przez nas materiały (zakładka: dla nauczycieli) są uporządkowane według słów‑kluczy (np. tolerancja, malarstwo, tożsamość), co pozwala na swobodne wyszukiwanie danych i opracowywanie własnej lekcji/scenariusza/planu zajęć na dany temat.
Na nauczycieli, animatorów kultury, edukatorów czekają przykładowe scenariusze lekcji, scenariusze oprowadzania po wystawach sztuki współczesnej, przewodniki po wystawach, adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, ilustracje i reprodukcje dzieł sztuki współczesnej, dokumentacja fotograficzna i filmowa omawianych prezentacji, filmy edukacyjne. Do dyspozycji użytkowników oddajemy także obrazkowy słownik terminów związanych z kulturą współczesną, przygotowywana we współpracy ze studentami Wydziału Edukacji Artystycznej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Portal pełni także rolę informatora dla rodziców i opiekunów, z którego mogą się oni dowiedzieć o wielu ciekawych inicjatywach organizowanych przez Bunkier Sztuki oraz zaprzyjaźnione instytucje.
Tworzona przez nas baza to również zbiór materiałów związanych ze sztuka współczesną, będących inspiracją do samodzielnego konstruowania sytuacji twórczych aktywizujących całe rodziny. Dla dzieci zaprojektowaliśmy interaktywna podstronę – świat gier, aplikacji, filmów i interaktywnych zadań dotyczących sztuki współczesnej.
Dążymy do tego, by gromadzone przez nas materiały udostępniać na licencjach Creative Commons. Pomagamy poznać i zrozumieć idee otwartości, inicjujemy proces dzielenia się doświadczeniami. Staramy się pobudzać kreatywność nauczycieli i edukatorów, wskazując na możliwości dowolnego wykorzystania proponowanych przez nas materiałów.
Projekt Sztuka24h to nie tylko wirtualna baza materiałów edukacyjnych, to także propozycja zastosowania gromadzonych przez nas projektów w trakcie zajęć prowadzonych w przedszkolach, szkołach, instytucjach kultury. Zapraszamy nauczycieli do zamawiania bezpłatnych lekcji pokazowych, podczas których pokazujemy, jak kreatywnie można pracować ze sztuka współczesna, wykorzystując przy tym nowe technologie i media.
DOŁĄCZ DO NAS!
Naszym celem jest ciągłe poszerzanie zasobów poprzez gromadzenie dokumentacji ze wszystkich polskich instytucji zajmujących się edukacją z zakresu sztuki współczesnej. Chcemy polecać ważne wydarzenia, wspierać ciekawe inicjatywy i projekty, udostępniać materiały edukacyjne na zasadach wolnych licencji. Masz coś czym chcesz się podzielić? Napisz do nas!
W 2015 roku aktywności związane z działalnością portalu realizujemy w ramach zadania „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poprzednie edycje projektu były realizowane w ramach zadań: „Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2014), „LaboARTorium. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2013), „Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2012), „Sztuka24h. Edukacja kulturalna w Bunkrze” (2011).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt zrealizowany w ramach Programu Akademia Orange.
Partner:
Patronat:
Projekt graficzny portalu jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska (tekst licencji dostępny jest na creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode). Do stworzenia portalu użyto systemu zarządzania treścią WordPress – wolnego, otwartego i dostępnego bezpłatnie oprogramowania, rozpowszechnianego na licencji GNU General Public License.
Informacje główne
od 2011
Informacje dodatkowe
Kuratorka projektu i redaktorka portalu: Karolina Vyšata
Koordynatorka i redaktorka portalu: Karolina Woźniak (wozniak[at]bunkier.art.pl, +48 792 772 323)
Współtwórczyni: Anna Bargiel
Konsultacje merytoryczne: dr Monika Nęcka
Projekt graficzny: Agata Biskup
Kod: WordPress & mem