Mariusz Libel | Antysemantyzm

21.09.2013 – 31.12.2014

Trudne, górnolotne, banalne, zupełnie nieprzystające do rzeczywistości, a czasem do bólu odbijające kondycję współczesnego człowieka słowa tworzą kształty, budują formy. Ich semantyczne związki poddane są jeszcze jednej próbie – próbie obrazu. Narzucają się kolejne znaczenia, a same połączenia tekstowe spychane są w kąt w obliczu wizualnej atrakcyjności kształtu. Na dwóch ścianach klatki schodowej Bunkra Sztuki obserwujemy nowe połączenia, antyrelacje – antysemantyzm w postaci dwóch, a właściwie trzech murali.

Co możemy z nimi zrobić?

Zatrzymać się na dłużej – nie wystarczy rzucić na nie okiem – ze względu i pomimo poważnych gabarytów wymagają oddalenia i zbliżenia, oglądu z pewnej odległości i wglądu w najmniejsze detale. Zdania są długie, wielokrotnie złożone, pędzące w różnych kierunkach, rozlewające się po ścianach Galerii. Nie zawsze dostrzeżemy początek, nie zawsze skończymy na kropce. Minimum trzy rozdziały do czytania ze zrozumieniem.

Kolejny krok to kontekst – prywatny, czasem bardzo intymny, leżący u podstaw wszelkich niepewności, strachów i egzystencjalnych zagadek, towarzyszącym nam w bardziej lub mniej uświadomionej formie. Zdrapujemy, odlepiamy przesłanie – skrót, który zasłania nam właściwy przekaz. Bierzemy udział w odkrywaniu rozbudowanej narracji – na co trafisz, co znajdziesz pod powierzchnią? Podchodzimy bliżej – siebie samych, naszych wewnętrznych dyskursów i osobistych doświadczeń, dostrzegamy siebie w relacji, w systemie czterech silnych macierzy, dyktujących współczesną rzeczywistość. Zmagamy się z tymi siłami, płyniemy pod prąd. I właśnie wtedy słowa zlewają się w jedno, wracają do swoich źródeł, spełniają obietnicę ich pierwotnego sensu – tracą narzucone znaczenia, odnajdujemy bazę ich istnienia. Koniec? Czy koniec jest możliwy?

Mariusz Libel (ur. 1978). Reprezentant urban artu. Współzałożyciel Two­żywa (1998–2011) – duetu (razem z Krzysztofem Sidorkiem) atakującego miejską przestrzeń wyrazistymi i rozpoznawalnymi komunikatami wizualnymi w formie wlepek, szablonów, billboardów, wiel­kopowierzchniowych murali oraz plakatów. Obecnie Libel działa w poje­dynkę, tworząc projekty z pogranicza poezji konceptualnej, ilustracji, murali, plakatów i akcji społecznych, realizując takie prace jak Morowe Panny (2012, dla Muzeum Powsta­nia Warszawskiego), Ziemial (2011). Współtwórca projektu czy.sciec.pl, gdzie funkcjonuje pod pseudonimem surdabs.

Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do: Emilii Kina, Pauliny Jawień, Marty Antoniak.

Praca zrealizowana w ramach projektu Będzie się Dzieło. Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorka kolekcji: Anna Lebensztejn
Informacje główne
21.09.2013 (sobota), godz. 18
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Karolina Vyšata
od 21.09.2013 do odwołania
W ramach Będzie się Dzieło!

21.09.2013 – 31.12.2014