Zainteresowanych organizacją warsztatów
i wydarzeń zapraszamy do kontaktu
edukacja@bunkier.art.pl
+48 570 115 377
ZESZYTY EDUKACYJNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
Minimanual Minimanual jest pierwszą publikacją Bunkra Sztuki skierowaną do dzieci. Książeczka jest kolejną odsłoną Manuala CC, projektu, którego idea narodziła się w ramach Studiów Kurator…
Bez tytułu. Przewodnik po Kolekcji Bez tytułu. Przewodnik po Kolekcji jest próbą stworzenia alternatywnej narracji na temat kolekcji dzieł sztuki współczesnej, niekoniecznie odwołującej się …
Obraz/ciało Obraz/ciało to zbiór tekstów prezentujących wybrane zagadnienia z obszaru trwającej od kilku dekad dyskusji o obrazie. Autorzy problematyzują kluczowe dotyczące medium pytania mię…
BIO::FLOW. Poradnik miejskiego ogrodnika Publikacja „BIO::FLOW. Poradnik miejskiego ogrodnika” jest efektem odbywających się od stycznia do października 2014 roku comiesięcznych spotkań z cyk…
Małgorzata Markiewicz. Przemiany „Rozglądając się wokół siebie, widzę ludzi, reklamy i pieniądze. Kupowanie. Otaczanie się przedmiotami. Obrastanie. Ludzie tracą kontakt z własnym ciałem…
Zapowiedzi wydawnicze 2020 Bunkier Sztuki wznawia działalność wydawniczą. W 2020 roku rozpoczęte zostaną dwie serie publikacji: poświęcone artystom związanym z Krakowem oraz współczesnym p…
LESZEK SOBOCKI. KATALOG WYSTAWY Polsko-angielska publikacja, wydana w związku z indywidualną wystawą artysty Portrety krakowian w Bunkrze Sztuki, jest pogłębionym studium twórczości Leszka Sobo…
Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród. Katalog wystawy Przedstawiamy katalog wystawy poświęconej Krzysztofowi Pendereckiemu, prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki od maja d…
Małgorzata Markiewicz. Katalog wystawy Polsko-angielska publikacja towarzysząca wystawie To już nie jest męski świat stanowi pogłębione studium twórczości krakowskiej artystki. Wydawnictwo sk…
BARTEK MATERKA. KATALOG WYSTAWY Z dumą przedstawiamy katalog wystawy Tak to wygląda Bartka Materki prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki na początku 2021 roku. Publikacja sta…
MICHAŁ STONAWSKI. KATALOG WYSTAWY Polsko-angielska publikacja towarzysząca wystawie To, co widzę, nie jest tym, co widzę jest pierwszym tak obszernym opracowaniem dorobku krakowskiego artysty Mich…
Pakiet pocztówek: Beata Stankiewicz, Dawni mistrzowie Beata Stankiewicz od kilku lat odwiedza i dokumentuje atelier innych twórców, kolekcjonuje archiwalną ikonografię, a jej obrazy, choć powsta…
BEATA STANKIEWICZ. KATALOG WYSTAWY Polsko-angielska publikacja towarzysząca wystawie Natural Born Artists jest pierwszym tak obszernym opracowaniem dorobku krakowskiej artystki Beaty Stankiewicz. Wy…
Pocałuj mnie w pierścionek BOGUSŁAW BACHORCZYK urodził się w 1969 roku w Suchej Beskidzkiej. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Włodzim…
Kamil Kukla, Frukta i paszczęki. Malarstwo, rzeźba, muzyka. Katalog wystawy Katalog wystawy Kamila Kukli, którą można było zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki od września d…
Piotr Lutyński, Budda, Mars i jeleń, katalog wystawy Katalog wystawy Piotra Lutyńskiego, którą można było zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w lutym i marcu 2020 roku, zaw…
Adam Rzepecki, Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego. Katalog wystawy Katalog wystawy Adama Rzepeckiego, którą można było zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki między m…
Agata Kus Horror Picture Show. Katalog wystawy Katalog wystawy Agaty Kus, którą można było zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki na przełomie roku 2019 i 2020, zawiera reprod…
Drobne nieobecności „Metoda pracy Tomasza Dobiszewskiego, jak również luźny schemat, według którego zbudowaliśmy wystawę są dowodami swoistej przekory, z pomocą której skonstruowaliśmy k…
Las Latających Wiewiórek Polatucha Ko od początku wyglądała i zachowywała się inaczej niż Brązowe Wiewiórzyce. One były brązowe lub ciemnobrązowe, a ona miała błękitną grzywkę. Ale p…
Dom na polach Franek ma sześć lat. Ma dom, w którym mieszka z mamą, tatą i młodszym bratem. Ma też misia, którego bardzo kocha. Dom Franka stoi na polach. Franek lubi pola. Kiedy rodzice zaczy…
Zdarzenie nad strumykiem Zdarzenie nad strumykiem przenosi nas w świat dwójki przyjaciół, Józia – nieustraszonego poszukiwacza czekoladowych skarbów i Misia Zbysia – dzielnego rycerza, uczes…
MIRAŻ Materiał do książki został zgromadzony pomiędzy grudniem 2011 a lutym 2012 r. To korespondencja e-mailowa Łukasza Jastrubczaka i Sebastiana Cichockiego – gra między autorami, która pr…
Walking with Kinga „W perspektywie kilkunastu ostatnich lat projekty artystyczne Kingi Arayi ukazują się jako logicznie rozwijana opowieść. Uzupełniana kolejnymi dygresjami narracja zawiera wą…
Marcin i pełnia w Zoo Marcin i pełnia w Zoo to bajka o chłopcu, który miał taki kłopot, że często mylił ludzi z innymi ludźmi. Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki to cykl książek dla dzieci …
Kopciuszek idzie na wojnę Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy to bajka o buncie w świecie bajek i jego nieoczekiwanych konsekwencjach. Seria Małego Klubu Bunkra Sztuki to c…
Dziewczynka ze światła Dziewczynka ze światła to bajka o pewnej niezwykłej dziewczynce, która lubiła zwierzęta, ale bardzo bała się nietoperzy i o tym, co z tego wszystkiego wynikło. Seria …
Po słowie MONIKA DROŻYŃSKA (1979). Artystka działająca na wielu obszarach sztuki. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektantka, performerka, autorka instalacji, animatorka kultu…
Magiczny Las To opowieść o mieszkańcach wyjątkowego lasu, nawiedzanego przez nieproszonych gości, wygranej walce ze Zmorami i darze Płynnego Przejścia. SERIA MAŁEGO KLUBU BUNKRA SZTUKI to cykl…
Przygody Vendetty To bajka o pewnej małej dziewczynce, która mieszkała pod poduszką, opiekowała się swoimi zwierzątkami i zawsze była sobą. SERIA MAŁEGO KLUBU BUNKRA SZTUKI to cykl książek…
Historia Myszki Franciszki To opowieść o pewnej myszce, która w wyniku niefortunnej przygody straciła ogonek i z tego powodu nie była już tak zwinna, jak jej koledzy. SERIA MAŁEGO KLUBU BUNKRA …
Backstage „(…) Karol Radziszewski nas zwodzi. Szykuje dla widzów łamigłówki, z rozwiązywania których trudno jest zrezygnować. Dlaczego backstage? Dla nas to nadal frontstage. Kulisy są…
Zakłócanie „Elin Drougge tworzy rzeźby-instalacje. Według niej taka forma wypowiedzi artystycznej posiada największą siłę wyrazu. Materiały, jakie wybiera do konstruowania swoich prac są p…
Balans „Sztuka jest jedną z takich dziedzin, w których dyskurs grup dominujących wydaje się łatwy do zdemaskowania. Poddaje się ją bowiem nieustannie ocenie i krytyce. Na bieżąco analizuje …
Klatka „Bartek Materka obrazów nie znajduje, tylko ich poszukuje. Wybiera te, które wymagają malarskiej operacji, bo na przykład zawierają w sobie jakieś stłumienie lub skrywają coś intrygu…
Przekleństwa wyobraźni „W sztuce współczesnej nieraz zdarzało się już odwrócenie tego rodzaju, że to, co tradycyjne i zapomniane stawało się awangardą. Nasza wystawa stara się uchwycić…
Lars Laumann „Lars Laumann wydaje się sugerować, że świat jest zbyt skomplikowany, aby dało się go opowiedzieć w sposób bezpośredni. Zawiłość świata można jedynie przechytrzyć wieloś…
Robert Kuśmirowski „Całą noc mógłbym opowiadać o tym, jak moje rysunki zapędzały mnie w rzeźbę, a rzeźba przynosiła ochotę na malowanie. Wykonanie rzeźby zniechęcało mnie do rzeźby …
Interwencje i obserwacje „Leopold Kessler w swojej dotychczasowej twórczości zwrócił uwagę na kilka aspektów przestrzeni publicznej i w swoich pracach na przemian do nich powraca. Interesują …
KON-TEKST „Teksty Kon-tekstu oraz prace artystyczne, do których te teksty nawiązują, powstały w latach 1971-1976. Z perspektywy ponad trzydziestu lat można je odczytywać jako charakterystyczne…
Witkacy. Psychoholizm „Co robił Witkacy najchętniej? Witkacy najchętniej robił miny. Nie cierpiał ich młody Gombrowicz, który Witkacego miał za pajaca popisującego się przed swoją świtą…
Nie-Prawdy / Nie-Kłamstwa „Paradoksalnie, polemikę z tradycją konceptualną, a właściwie jej uproszczeniami, inicjuje sam artysta, uważany za czołową postać ruchu konceptualnego. W prezento…
Sekrety rodzinne „Przewrotność artystycznego języka Justyny Koeke stała się jej znakiem rozpoznawczym, podobnie jak substancja jej pracy. Uszyte formy są duże, powtarzalne, miękkie, dominuje…
Becoming „Becoming to pierwsza tak obszerna, indywidualna wystawa Lidii Krawczyk i Wojtka Kubiaka, jak również pierwsza kompleksowa prezentacja (malarstwo, fotografi a, wideo, rzeźba) cyklu Gende…
Realizm perwersyjny „Japoński artysta Shinji Ogawa w swojej sztuce kreuje światy, w których możliwa jest Ostatnia Wieczerza bez Chrystusa, Zwiastowanie bez Archanioła, a w Pizie stoją obok sie…
OK! Wyspiański Artyści: Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Aleksander Janicki, Tadeusz Kantor, Karolina Kowalska, Robert Kuśmirowski, Paweł Książek, Małgorzata Markiewicz, Daniel Rumiancew, Jadwiga…
Paweł Książek. Zbiory „Wierzę w inteligencję widza i możliwość dojścia do tych konkluzji innymi drogami niż droga poznawcza, polegająca na czytaniu, analizowaniu tekstu i komentarza do ko…
Elementarz / ABC „Trudno jest wyodrębnić i opisać fizyczny substrat prac Edwarda Krasińskiego. Konsekwentnie rozluźniając od początku lat 60. wewnętrzną strukturę swoich prac i dążąc do…
Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej Katalog wystawy Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej, która miała miejsce w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicac…
Transkultura. Materiały pokonferencyjne „TICA to pierwsze centrum sztuki współczesnej w Tiranie. Stanowi niezwykle potrzebną platformę dla krajowej i międzynarodowej sztuki współczesnej w Al…
Jerzy Bereś. Sztuka zgina życie „Od 1968 roku zaczynają się narastające kłopoty z cenzurą, z otrzymaniem paszportu. Manifestacja w Galerii Foksal ma silny przekaz polityczny, odnoszący się …
Janek Simon. Gradient „Strategię twórczą Janka Simona najtrafniej można scharakteryzować określając ją mianem ‹artysty jako kulturowego producenta› (parafrazując słynne zdanie Waltera …
Łukasz Skąpski. Szara strefa „Magdalena Ujma: Jak uważasz, ile z twoich wcześniejszych zainteresowań pojawiło się w pracach grupy Azorro, krótko mówiąc: ile włożyłeś w Azorro i ile wzi…
Deimantas Narkeviius. This is not What You See „Odkrycie filmu ma swoje początki w rzeźbie. Najpierw Deimantas Narkeviius był rzeźbiarzem. Niezadowolenie z ciasnoty formalnej rzeźby popchnęło…
Beat Streuli. Kraków October 2005/Cities 2001-2006 „Rodzaj sztuki, jaka uprawia Beat Streuli, szczególnie trudno poddaje się analizie teoretycznej, w dużym stopniu również krytycznej. Trudno t…
Sztuka w Bunkrze. Galeria Bunkier Sztuki 1994–2006 Publikacja przedstawia dwunastoletnią działalność Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Prezentuje zasadnicze jej aspekty, k…
Happy Birthday. Katarzyna Górna 1994–2004 „Artur Żmijewski: Podobno jesteś zainteresowana facetami z dużymi penisami, wykonałaś nawet serię fotografii na ten temat. Dlaczego jest to tak int…
Karolina Kowalska. Crash test „Crash test to zawieszony między teraźniejszością a prawdopodobną przyszłością komentarz do społeczeństwa kultury konsumpcyjnej. Karolina Kowalska rejestruje …
Film. Fotografia. Tekst. Obiekt. Konstrukcja O KSIĄŻCE autorzy tekstów: Silvia Eiblmayr, Christian Kravagna, Matthias Michalksa, Barbara Steiner, Maria Anna Potocka, Igor Zabel redakcja: Anna Smola…
Krzysztof Wodiczko. Projekcje publiczne 1996-2004 „Kobieta 1: Dziennikarze, którzy podchodzili do mnie w czasie projekcji pytali głównie o to, czy to są naprawdę teksty tych ludzi. Oni chyba uw…
Oskar Dawicki. Dziesięciolecie malarstwa „Obrazy niosą ze sobą iluzję rzeczywistości, udają coś, czym nie są. Pozostają przy okazji w najwyższym stopniu obrazami, bo realizują jeden z kla…
Edward Dwurnik. Thanks Jackson „Po osiągnięciu pewnej rutyny rysuje się i maluje szybko i łatwo. Dochodzi się do pewnych sposobów i sztuczek. Każdy malarz ma taką drogę. Ale oczywiście zaw…
Pakt z malarstwem „Kult wartości niezastąpionych, autentyczność malarskiego doświadczenia, niepowtarzalność gestu, w praktyce Ciecierskiego już dawno poddane zostały korekcie. Już w poprze…
Świadek: ANZAÏ „W roku 1978 Anzai został zaproszony do Nowego Jorku przez Fundację Rockefellera. W czasie rocznego pobytu rejestrował ówczesny stan amerykańskiej sztuki. Jak zwykle fotografow…
Bujnowski „Kasety wideo, które nie nadają się do nagrywania i odtwarzania filmów; cegły, z których nie można zbudować domu; piloty, które nie są w stanie uruchomić urządzenia: to, co w p…
Rysunki i rzeźby 1978–1999 „Te otwarte obiekty przestrzenne maja swoje przeciwieństwo w rzeźbach solidnie stojących, pewnych swojej konstrukcji. Jedne dążą do otwacia układu kosztem stabil…
TONY CRAGG „Robert Hopper: Twoje wewnętrzne skupienie, po latach pracy gdzieś na zewnątrz, sugeruje, że odkryłeś, iż komunikowanie się jest bardziej efektywne, jeśli wyrasta z konkretnego k…
Sprawa Stanisława Pyjasa – broszura do wystawy Doroty Nieznalskiej Broszura wydana do wystawy Doroty Nieznalskiej Sprawa Stanisława Pyjasa, którą można oglądać w Bunkrze Sztuki od 21 sierpnia…
KSIĘGA ZMIAN Księga zmian to antologia o charakterze źródłowym dotycząca projektów realizowanych w ostatnich latach w Galerii Bunkier Sztuki i poruszająca m.in. problematykę zacierania autor…
Pracownia. Wojciech Gilewicz Książka „Pracownia. Wojciech Gilewicz” to pokłosie wieloletniej już współpracy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki z pochodzącym z Biłgoraja malarzem,…
Węże, sztylety i płatki róży. Polska ilustracja książkowa
Roland Wirtz. Immediatus Książka „Roland Wirtz. immediatus” jest wydawnictwem towarzyszącym wystawie dedykowanej artyście od wielu lat tworzącemu i żyjącemu w Berlinie, która odbyła się …
WOKÓŁ SPRAWY PYJASA Publikacja Wokół sprawy Pyjasa opisuje pejzaż społeczno-kulturowy czasów Gierka i przywołuje różne teorie próbujące wyjaśnić okoliczności śmierci Stanisława Pyjasa…
Fiat Lux Płyta winylowa „Fiat Lux” stanowi końcowy efekt i formę zapisu kompozycji muzycznej prezentowanej wiosną 2015 roku na wystawie kolektywu Quadratum Nigrum. Czarny dysk umieszczony w ko…
Proteusz i radykalna wyobrażeniowość Czym jest radykalna wyobrażeniowość? W świecie skrępowanej wyobraźni kolejne dystopie wypierają utopie, a prosta dychotomia pomiędzy nimi dwiema zastęp…
SPOTKANIA ZE SZTUKĄ I Zeszyty, adresowane do dzieci i młodzieży, poświęcone będą artystkom i artystom, których prace można oglądać na wystawach w Bunkrze. Każdy numer będzie przybliżał …
SPOTKANIA ZE SZTUKĄ II BLISKO CIAŁA Zeszyty edukacyjne z serii Spotkania ze sztuką poświęcone są artystom, których prace można oglądać na wystawach w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier …