Dawno temu czy tu i teraz. Wobec traumy i odrodzenia

Czym jest dziś trauma wojenna? Z czym my, jako zbiorowość, kojarzymy wojnę i pamięć wojny? Do jakiego stopnia doświadczenie osobiste i historia rodzinna określają kształt naszego doświadczenia historycznego i politycznego? Jak mają się do siebie różne historyczne traumy: II wojny światowej i Zagłady, kolonizacji, powojnia w krajach tzw. Wschodu i Zachodu Europy, transformacji 1989 roku, ekonomicznych i społecznych nierówności? Czy wciąż potrzebujemy do opisu tych doświadczeń historycznych ramy „traumatycznej”? Jakie są jej ograniczenia? Jakie wspólne doświadczenie historyczne wyłania się ze sztuk wizualnych? Jak sztuka działa w historii i z historią? Czym jest traumatyczne dziedzictwo europejskie, jeśli oglądać je z perspektywy sztuki i artystycznych gestów przepracowywania?

W dyskusji wezmą udział: Pavel Büchler, Krystyna Piotrowska, Olga Stanisławska
Prowadzenie: Katarzyna Bojarska
Organizator projektu: Palais des Beaux-Arts (BOZAR)
Partnerzy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Kraków), Zentrum für Kunst und Medientechnologie (Karlsruhe), Cittadellarte-Fondazione Pistoletto (Biella), Uniwersytet Jyväskylä, kim? Contemporary Art Centre (Ryga)
Partnerzy zrzeszeni: Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina (Moskwa), Galeria Trietiakowska (Moskwa), Galeria ROSIZO (Moskwa), Austriackie Forum Kultury / Ambasada Austrii w Moskwie
Przy wsparciu Programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej

Informacje główne
24.10 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
W dyskusji wezmą udział: Pavel Büchler, Krystyna Piotrowska, Olga Stanisławska
Prowadzenie: Katarzyna Bojarska
Wydarzenie jest częścią projektu „Trauma & Revival. Powojnie w sztuce Wschodu i Zachodu”

25 October
Wednesday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia