Zapraszamy do udziału w warsztatach, które są częścią trzeciej odsłony projektu Bunkier Kolekcja. Odmiana przez przypadki: Archiwa miękkich spekulacji. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą podążać śladem notatek i zapisów akcji performatywnych Marii Pinińskiej-Bereś, wchodząc z nimi w dialog i traktując je jako punkt wyjścia do spekulatywnej eksploracji.
Intencją warsztatu jest uruchomienie kolektywnej wyobraźni poprzez wspólne zastanawianie się nad innymi sposobami doświadczania archiwum. Sięgając po miękkie narzędzia spekulacji, elementy gry i subtelne formy aktywizacji cielesnej, będziemy łączyć materialne ślady działań artystki ze współczesnymi tekstami – zarówno teoretycznymi, jak i lirycznymi.
Zakorzenione w praktykach codzienności prace Marii Pinińskiej-Bereś, w których artystka często sięgała po tkaniny, elastyczne struktury i plastyczne wypełnienia, ustanawiają miękkość jako właściwość materialną, ale też jako sposób działania. Miękkość w praktyce artystki nie jest bierna – to forma sprawczości, która działa na styku intymności i performansu, delikatności i siły, prywatnego i publicznego.
Czy można myśleć o miękkości, która kształtuje nasze współczesne doświadczenie rzeczywistości? A może jako o strategii przetrwania w późnym kapitalizmie – miękkich, ale radykalnych sposobach istnienia i działania, które wyłaniają się w odpowiedzi na zmieniające się warunki? Jakie inne nieoczywiste powiązania mogą się ujawnić w kontakcie z tymczasowym, fragmentarycznym archiwum Marii Pinińskiej Bereś?
Aleksandra Knychalska pracuje z eksperymentalnymi formami pedagogicznymi – ten warsztat to kontynuacja jej praktyki, m.in. w Kem Szkole, gdzie edukacja i sztuka splatają się w procesach kolektywnego myślenia i uczenia się. Warsztat jest autorskim projektem przygotowywanym we współpracy z Olgą Konik i stanowi część szerszego projektu badawczego.
Warsztat składa się z dwóch części, każda trwa 3 godziny (sobota, 12.04, godz. 16:00–19:00 i niedziela, 13.04, godz. 16:00–19:00) Zajęcia mają charakter otwarty i eksperymentalny.
Grupa: 15 osób.
Język: Warsztat odbędzie się w języku polskim, jednak niektóre materiały będą dostępne w języku angielskim – w razie potrzeby będziemy sobie wzajemnie pomagać w tłumaczeniu.|
Dla kogo? Warsztat jest otwarty dla wszystkich osób zainteresowanych innymi, otwartymi na spekulacje formami pracy z archiwum – nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a niejasne pojęcia będziemy wspólnie rozpakowywać, tak by doświadczenie było dostępne i angażujące dla każdego.
Cena: 10 zł za dwa dni warsztatów
Zapisy: Osoby zainteresowane udziałem proszone są o krótką odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcesz dołączyć do warsztatu? Odpowiedź prosimy przesłać na adres: ola.knychalska@gmail.com
Maria Pinińska-Bereś, dokumentacja performansu Przejście pod kołdrę, 1979, autor nieznany, Kolekcja Bunkra Sztuki
Ta strona wykorzystuje ciasteczka, by zagwarantować Wam lepsze doświadczenia.
Klikając „akceptuję”, wyrażacie zgodę na użycie ciasteczek oraz akceptujecie naszą politykę prywatności.