W trzeciej odsłonie projektu Trauma & Revival, trwającej od października do grudnia 2017 roku, przyglądamy się osobistym modyfikacjom historii politycznej, społecznej czy kulturowej i uczestniczymy w niecodziennych spotkaniach z ich bohaterkami i bohaterami. Tym razem trauma jawi się jako reakcja nieoczywista, problematyczna, nieuchwytna, a nawet kwestionowana. Prezentowani w tej edycji artyści i artystki – każdy na swój sposób, w swoim własnym stylu – proponują alternatywę wobec tego, co uznaje się za obowiązujące wzorce doświadczania i pamiętania przeszłości, a także formułowania refleksji.
Aktualny cykl spotkań to seria portretów czy też autoportretów: z traumą czającą się wszędzie wokół i pod wieloma postaciami, oraz z odrodzeniem czy przepracowaniem w tle, które zawsze okazuje się problematyczne, zniekształcone przez fantazję, wątpliwość czy ironię. Nie kluczymy jednak po ciemnym lesie historii pojmowanej jako negatywność. Raczej przyglądamy się z bliska dokumentom osobistym, opowieściom, a może nawet historyjkom, zapomnianym przedmiotom i niewidzialnym bohaterom, lokalnościom i mniejszościom, wizjom i pomysłom, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt szalone, by o nich dyskutować, jednak to one napędzają artystyczny aktywizm i niespotykaną odwagę wyobraźni politycznej. Zastanawiamy się także nad tym, w jaki sposób artyści i artystki wplatają samych i same siebie w narracje o przeszłości oraz przeszłe narracje, jak stają się – na swoich własnych zasadach – bohaterami i bohaterkami historycznymi, domagając się prawa do „pisania” historii, do tworzenia jej prawdziwego obrazu, nawet jeśli miałby on być odkształcony bądź squeerowany. Wspólnie dyskutujemy o możliwościach przekraczania traumy – wzorca doświadczenia zbiorowego i indywidualnego, o przesuwaniu akcentów i przemieszczaniu źródła tożsamości, a także o bólu czy rozpaczy, które nie mają ulegać wyparciu, ale przepracowaniu w ramach alternatywnych porządków pamięciowych i afektywnych.
3.10.2017, godz. 18
Larry Achiampong & David Blandy, Finding Fanon (2015), 38 min
Komentarz: Paweł Mościcki
90 min
17.10.2017, godz. 18
Być wtedy, być tu: Chantal Akerman potyczki z pamięcią
Prezentacja: Katarzyna Bojarska
90 min
31.10.2017, godz. 18
Ulrike Ottinger, Southeast Passage, cz. I: Wroclaw–Varna (128 min)
Komentarz: Joanna Sokołowska
160 min
14.11.2017, godz. 18
Odzyskiwanie przeszłości, wyobrażanie siebie. Twórczość Deimantasa Narkeviciusa
Prezentacja filmów i rozmowa z artystą: Justė Jonutytė
100 min
28.11.2017, godz. 18
Artystyczne przetwarzanie przeszłości i teraźniejszości – odwaga działania
Yael Bartana, JRMiP (2012), 100 min
Pokaz fragmentów dokumentacji i rozmowa: Roma Sendyka, Sebastian Cichocki
Sława Harasymowicz, „Rozpoznanie przedpola. Re-konstrukcja rodzinnej przeszłości”
Rozmowa z artystką: Gabriela Sułkowska
140 min
Organizator projektu: Palais des Beaux-Arts (BOZAR)
Partnerzy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (Kraków), Zentrum für Kunst und Medientechnologie (Karlsruhe), Cittadellarte-Fondazione Pistoletto (Biella), Uniwersytet Jyväskylä, kim? Contemporary Art Centre (Ryga)
Partnerzy zrzeszeni: Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina (Moskwa), Galeria Trietiakowska (Moskwa), Galeria ROSIZO (Moskwa), Austriackie Forum Kultury / Ambasada Austrii w Moskwie
Współpraca: Widok. Fundacja Kultury Wizualnej
Kuratorki: Katarzyna Bojarska we współpracy z Iwoną Kurz
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Wstęp bezpłatny
Przy wsparciu Programu „Kreatywna Europa” Unii Europejskiej