„Krótka historia kuratorstwa” – spotkanie promocyjne wokół książki Hansa Ulricha Obrista

Historia sztuki XX i XXI wieku to nie tylko opowieść o wielkich artystach, obok nich pojawiają się nowi bohaterowie: kuratorzy i dyrektorzy instytucji. Ich praca, wcześniej często ukryta i niedoceniana, staje się coraz bardziej widoczna wraz z rozwojem nowego typu muzeów sztuki współczesnej – instytucji-laboratoriów, przestrzeni eksperymentów. Moment narodzin kuratorstwa, przynajmniej tego rozumianego współcześnie nie tylko jako akt współpracy z artystą, ale osobna dziedzina pracy twórczej, ujął w serii wywiadów Hans Ulrich Obrist. Jego Krótka historia kuratorstwa – jedenaście rozmów z kuratorami i kuratorkami działającymi w drugiej połowie XX wieku – to książka umacniająca znaczenie tej dyscypliny.

W Bunkrze Sztuki spotka się troje ludzi związanych z krakowskimi instytucjami sztuki: Magdalena Ziółkowska – dyrektorka Bunkra Sztuki i Andrzej Szczerski – wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, a także tłumaczka książki Obrista Martyna Nowicka. Książka Obrista stanie się okazją do rozmowy o historii i współczesności kuratorstwa, o znaczeniu muzeów i galerii sztuki we współczesnej rzeczywistości oraz wpływie eksperymentów sprzed pół wieku na dzisiejszą codzienną pracę kuratorów i kuratorek. Wspólnie zastanowimy się nad wzrastającą popularnością kuratorstwa i ekspansją tej praktyki na inne dziedziny kultury: teatr, muzykę czy modę.

O rozmówcach:

MARTYNA NOWICKA – historyczka i krytyczka sztuki. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, od 2015 roku współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Publikuje w „Magazynie Szum”, od 2016 roku w wydawnictwie Korporacja Ha!Art prowadzi Nową Linię Wizualną. Przetłumaczyła Krótką historię kuratorstwa Hansa Ulricha Obrista.

ANDRZEJ SZCZERSKI – historyk i krytyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wicedyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie. W latach 2009– 2017 Prezes Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), juror w licznych konkursach poświęconych sztuce współczesnej, m.in. w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na XII Biennale Architektury w Wenecji (2010) i LVI Biennale Sztuki w Wenecji (2014), od 2012 roku członek jury Konkursu o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
26.04.2017 (środa), godz. 18.30
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Magdalena Ziółkowska
Miejsce: przestrzeń wystawiennicza
Wstęp bezpłatny

28 April
Friday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia