Oprowadzanie po budynku Bunkra Sztuki

11 września 1965 roku mieszkańcy Krakowa świętowali otwarcie nowej przestrzeni ekspozycyjnej dedykowanej sztuce współczesnej – Miejskiego Pawilonu Wystawowego. Krystyna Tołłoczko-Różyska (1909–2001), przedwojenna absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej, zaprojektowała budynek jako dwukondygnacyjny ciąg funkcjonalnych, płynnie przenikających się przestrzeni wystawienniczych, włączających w swą strukturę XVIII-wieczny spichlerz i doświetlonych na piętrze horyzontalnym pasmem okien oraz półprzezroczystym sufitem z luksferów. Z biegiem lat Pawilon stał się jedną z polskich ikon architektury modernistycznej w jej brutalistycznym wydaniu, do dziś wzbudzając zachwyt dzięki niezwykłym walorom ekspozycyjnym. Znalazł swoje miejsce nawet w polskiej kinematografii – wkrótce po otwarciu budynku w jego stylowych wnętrzach nakręcona została jedna ze scen filmu „Jowita” Janusza Morgensterna, w której Marek Arens (w tej roli Daniel Olbrychski) bezskutecznie poszukuje tytułowej bohaterki. Odbywający się w ramach III Małopolskiego Kongresu Kobiet spacer, prowadzony przez kuratorki wystawy „Z mojego okna widać wszystkie kopce”, będzie wyjątkową okazją do poznania budynku w momencie zamykania prac nad dedykowaną mu ekspozycją przedstawiającą kontekst powstania Pawilonu. Wydarzenie to ma również na celu przybliżenie niezwykłej postaci twórczyni budynku – Krystyny Tołłoczko-Różyskiej – i pozwoli krytycznie spojrzeć na przeobrażenia, które przez minione dziesięciolecia dokonały się w stworzonej przez nią architekturze.

O oprowadzających:

Paulina Hyła (1989) – historyczka sztuki, edukatorka i animatorka kultury. Zajmuje się architekturą i sztuką współczesną. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Obecnie doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 2013 roku prowadzi badania na temat życia i twórczości architektki Krystyny Tołłoczko-Różyskiej.

Anna Lebensztejn (1986) – historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka. Absolwentka historii sztuki i filologii włoskiej w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010) oraz prawa na tejże uczelni (2012); studiowała również na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie (2009). Aktualnie doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2010 roku pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki jako kuratorka i edukatorka; od 2014 roku prowadzi badania nad historią powstania budynku Galerii oraz losami instytucji w latach 1949–1965.
Informacje główne
28.02.2016 (niedziela), godz. 17
Informacje dodatkowe
Wstęp bezpłatny
Wydarzenie organizowane w ramach III Małopolskiego Kongresu Kobiet

06 March
Sunday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia