Zapraszamy na spotkanie dedykowane sytuacjom na przecięciu futbolu i kapitalizmu:
Czy logika sportowej rywalizacji nadal wyznacza organizację i funkcjonowanie współczesnego futbolu? Co mają ze sobą wspólnego kibice Wisły, Cracovii i mnożące się w Krakowie call center? W jaki sposób studiowanie mechanizmów funkcjonowania piłki nożnej może przyczynić się do lepszego zrozumienia natury kapitalizmu?
Będzie to spotkanie promocyjne towarzyszące wydaniu dwóch książek poświęconych powyższym zagadnieniom. Książka Jana Sowy i Krzysztofa Wolańskiego Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu to wnikliwie i przystępnie napisany esej, w którym autorzy przyglądają się transformacji sportu w absurdalnie kosztowny spektakl. W prezentowanym przez nich ujęciu sport okazuje się częścią przemysłu rozrywkowego, a zarazem soczewką skupiającą niemal wszystkie najważniejsze procesy współczesnego świata. Z kolei publikacja Jana Hoefta +4812 jest zbiorem krótkich opowiadań zainspirowanych nietypowym projektem artystycznym zrealizowanym przez Bunkier Sztuki na krakowskich Błoniach w 2016 roku: na stalowej barierce umieszczonej na łące okazjonalnie pojawiał się wówczas piłkarski szalik; po wybraniu widniejącego na nim numeru telefonu można było połączyć się z jednym z krakowskich call center, którego pracownicy, poinstruowani przez artystę, wykonywali specjalny performans.
Dyskusję poprowadzi kuratorka projektu Jana Hoefta – Aneta Rostkowska.
O biorących udział w spotkaniu:
JAN HOEFT – artysta; w swoich realizacjach analizuje współczesne społeczeństwo globalne za pomocą fotografii konceptualnej, wideo i interwencji w przestrzeni publicznej. Absolwent Kunsthochschule für Medien w Kolonii oraz Jan Van Eyck Academie w Maastricht.
SŁAWOMIR SHUTY – artysta intermedialny: pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer, twórca artzina „Baton”. Jest autorem książek: Nowy Wspaniały Smak (Nowa Huta 1999), Bełkot (Kraków 2001), Cukier w normie (Kraków 2002), Zwał (Warszawa 2004), Produkt Polski (Kraków 2005), Ruchy (Warszawa 2008), Baton III Taltosz (Kraków 2012), Jaszczur (Kraków 2012) i Dziewięćdziesiąte (Kraków 2013).
JAN SOWA – materialistyczno-dialektyczny badacz i teoretyk społeczny. Autor takich książek, jak Fantomowe ciało króla (Kraków 2011) i Inna Rzeczpospolita jest możliwa (Warszawa 2015). Członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk
KRZYSZTOF WOLAŃSKI – filozof, autor książki Sędzia Schreber. Bóg, nerwy i psychoanaliza (Warszawa 2012). Na co dzień uczy literatury w jednym z warszawskich liceów i gra jako środkowy pomocnik w amatorskiej drużynie piłkarskiej Wszystko Jedno.
ANETA ROSTKOWSKA – kuratorka i badaczka sztuki. Studiowała historię sztuki, filozofię i ekonomię w Krakowie, Poznaniu, Heidelbergu i Frankfurcie nad Menem. Absolwentka studiów kuratorskich w De Appel Arts Centre w Amsterdamie.
LISA POMMERENKE – studiowała projektowanie graficzne w Staatliche Hochschule fur Gestaltung w Karlsruhe oraz na ECAL w Lozannie. Pracowała między innymi dla Thomasa Buxó w Amsterdamie oraz lange+durach w Kolonii.
Informacje główne
3.02.2018 (sobota), godz. 18
Informacje dodatkowe
Spotkanie z Janem Sową, Krzysztofem Wolańskim, Janem Hoeftem, Lisą Pommerenke i Sławomirem Shutym
Kuratorka: Aneta Rostkowska
Miejsce: przestrzeń wystawiennicza
Wstęp bezpłatny
Wydarzenie w języku angielskim