Zwrot społeczny w sztuce współczesnej

Rozmowa na temat dwóch publikacji: „Cecylia Malik. Rezerwat Miasto” (red. Martyna Niedośpiał, Aneta Rostkowska) oraz „Skuteczność sztuki” (red. Tomasz Załuski) połączona z pokazem najnowszego filmu Cecylii Malik „Raj na ziemi”.

W ostatnim dziesięcioleciu w sztuce współczesnej możemy zaobserwować tendencję zwaną zwrotem społecznym. Polega ona na rozpoznaniu i wykorzystaniu przez wielu artystów możliwości sztuki w zakresie wywoływania zmiany społeczno-politycznej. Refleksja nad zwrotem społecznym w sztuce stała się przedmiotem publikacji „Cecylia Malik. Rezerwat Miasto” (red. Martyna Niedośpiał, Aneta Rostkowska,http://issuu.com/bunkier_sztuki/docs/rezerwat_miasto9webii) oraz „Skuteczność sztuki” (red. Tomasz Załuski, http://msl.org.pl/pl/wydarzenia/skutecznosc-sztuki). W trakcie spotkania redaktorzy obu książek wraz z artystką przedstawią ich zawartość, a także poddadzą refleksji zaangażowane praktyki artystyczne. Poruszone zostaną m.in. następujące kwestie: Jak można zdefiniować aktywizm artystyczny? Czy pojęcie skuteczności ma sens w odniesieniu do sztuki? Jaka jest relacja między skutecznością a performatywnością? Co oznacza pojęcie autonomii sztuki i czy zachowuje ono aktualność? Jakim potencjałem dysponują aktywistyczne działania artystyczne i jakie problemy generują? W jaki sposób instytucje sztuki wspierają aktywistyczne zainteresowania artystów? Po spotkaniu, o godzinie 20, zapraszamy na projekcję najnowszego filmu Cecylii Malik „Raj na ziemi”.

Prowadzenie: Wiktoria Kozioł

Goście: Cecylia Malik, Martyna Niedośpiał, Aneta Rostkowska, Tomasz Załuski

Wiktoria Kozioł – historyczka sztuki, absolwentka psychologii, doktorantka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się zagadnieniami z pogranicza nauk społecznych i sztuki: jej recepcji przez odbiorców oraz wpływu sztuki zaangażowanej i politycznej na rzeczywistość. Pisze pracę doktorską o polskiej sztuce krytycznej i jej związkach z transformacją społeczną i ustrojową.

Cecylia Malik – malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Autorka wielu działań artystycznych, m.in. „Ikonostas Miasto”, „Koncert u Pana Żula” (Galeria Zderzak Kraków), „365 Drzew”, „6 Rzek”, „Wodna Masa Krytyczna” i „Warkocze Białki”. Wspólnie z Justyną Koeke zrealizowała projekty: „Ulica Smoleńsk 22/8”, „Modraszek Kolektyw” i „Fanaberie Ferformans”. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. Za realizację projektu „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu Trzeciego Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja wydana w 2011 roku przez fundację Bęc Zmiana. W 2012 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wybrane wystawy i wydarzenia: 11 Biennale Sztuki Współczesnej Dialogues w Petersburgu, Aquamediale w Lubben w Sprewaldzie w Niemczech, wystawa Private Nationalism w Galerii Divus w Pradze, wystąpienie w ramach River School organizowanej przez Translocal Institute w Budapeszcie, wystawa „Dzień jest za krótki” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. W 2013 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie zaprezentowała jej prace w formie indywidualnej wystawy „Cecylia Malik. Rezerwat Miasto”. W 2015 roku zrealizowała film „Raj na ziemi”, którego premiera odbyła się podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Martyna Niedośpiał – członkini Zarządu Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska, antropolożka kulturowa, animatorka społeczności lokalnych, jedna z założycielek inicjatywy Wodna Masa Krytyczna. Koordynatorka projektu Rezerwat Miasto obejmującego wydanie książki oraz warsztaty w szkołach realizowane na podstawie opublikowanych w niej scenariuszy. W mieście zajmuje się kwestiami przestrzeni oraz przywracania rzeki mieszkańcom.

Aneta Rostkowska – kuratorka. Studiowała historię sztuki, ekonomię i filozofię w Poznaniu, Krakowie, Heidelbergu i Frankfurcie nad Menem. Absolwentka studiów kuratorskich w de Appel arts centre w Amsterdamie. Współtwórczyni inicjatyw poświęconych współczesnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, a także przestrzeni Krakowa („po kapitalizmie”, „Sól”, „Projekt Miejski”). Autorka ponad 50 tekstów z zakresu sztuki współczesnej i teorii sztuki. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw i projektów w przestrzeni publicznej. Od 2005 roku naucza filozofii, teorii i historii sztuki w różnych instytucjach akademickich w Krakowie. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Pisze doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Tomasz Załuski – historyk sztuki i filozof. Pracuje w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zainteresowania badawcze: nowoczesne i współczesne praktyki artystyczne, relacje sztuki z prakseologią i biopolityką, konfiguracje estetyki, etyki i polityki w kulturowym projekcie nowoczesności, współczesna filozofia francuska. Autor książki „Modernizm artystyczny i powtórzenie. Próba reinterpretacji” (2008), redaktor tomów „Sztuki w przestrzeni transmedialnej” (2010), „Skuteczność sztuki” (2014), tłumacz (z M. Gusinem) książki Jeana-Luca Nancy’ego „Rozdzielona wspólnota” (2010).

Informacje na temat filmu:

„Raj na ziemi” to film dokumentalny o miłości pary bezdomnych – Artura i Iwony Ornat, sąsiadów Cecylii Malik. Historia bohaterów opowiedziana jest z perspektywy ich sąsiadki z ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie. Wszystko zaczyna się, gdy pewnego dnia Artur i Iwona zapraszają Cecylię na swój ślub. Reżyserka pokazuje im swój świat, a oni odkrywają przed nią nieznaną stronę miasta. Dla obu stron to nowe i mocne doświadczenie. Film opowiada nie o biedzie dwójki bohaterów, ale o tym, co mają i czego można im pozazdrościć. A wszystko to widziane z perspektywy otwierających się drzwi, do których prawie co dzień od dwóch lat Artur i Iwona dzwonią, prosząc o kawę.

Reżyseria: Cecylia Malik
Scenariusz: Cecylia Malik
Zdjęcia: Cecylia Malik, Piotr Pawlus
Montaż, współpraca scenariuszowa: Rafał Małecki
Korekcja koloru: Tomasz Poznański
Udźwiękowienie: Krzysztof Ridan, Jakub Wypler
Muzyka: Angst78 – Patryk Gęgniewicz & Łukasz Szałankiewicz, Adrian Konarski, Ludwik Zamenhof
Tłumaczenie: Robin Gill
Typografia: Ola Cieślak
Opieka artystyczna: Cezary Grzesiuk
Producent: Piotr Lenar
Producent wykonawczy: Magdalena Drapała
Wystąpili: Iwona Ornat, Artur Ornat
Produkcja : Akademia Multi Art, Cecylia Malik
Podziękowania: Andrzej Sas, Dorota Kubaty, Piotr Dziurdzia, Agnieszka Ziajka-Małecka, Cezary Grzesiuk, Piotr Lenar, Magdalena Drapała oraz Xawery Żuławski i Jacek Bławut
Informacje główne
18.06.2015 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Uwaga, Książka!
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp bezpłatny

18 June
Thursday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia