Sprawa Stanisława Pyjasa – broszura do wystawy Doroty Nieznalskiej
Broszura wydana do wystawy Doroty Nieznalskiej Sprawa Stanisława Pyjasa, którą można oglądać w Bunkrze Sztuki od 21 sierpnia do 18 października 2020 roku.
W publikacji znajdują się teksty Cezarego Łazarewicza o Stanisławie Pyjasie i szczegółach sprawy, Doroty Nieznalskiej o wystawie i znaczeniu śmierci Pyjasa oraz Marii Anny Potockiej o twórczości artystki.
Dorota Nieznalska – artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeów Narodowych w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, NOMUS Nowe Muzeum, MOCAK-u w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtälje konsthall w Szwecji i Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby na kierunku Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010–2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
Informacje dodatkowe:
Teksty: Cezary Łazarewicz, Dorota Nieznalska, Maria Anna Potocka
Przekład: Adam Ladziński, Joanna Wadas
Opracowanie redakcyjne: Magdalena Wołoszyn
Fotografie: Archiwum Maj ’77, IPN
Projekt graficzny: Monika Chrabąszcz-Tarkowska
Liczba stron: 42
ISBN 978-83-62224-80-7
Wydawnictwo BUNKIER
Dyrektor: Maria Anna Potocka
Koordynatorka wydawnictwa: Anna Martynowska
pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków