„Gwiazda Szafirowej” dla osiągnięć inspirowanych dziełem Wyspiańskiego

W tym roku po raz pierwszy zostaną wręczone Statuetki „Gwiazda Szafirowej”, którymi Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego opiekująca się Szafirową Pracownią artysty, uhonoruje Marię Rydlową oraz Monikę Śliwińską za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego. Uroczystość odbędzie się 16 marca, będzie można ją śledzić online.

̶  Najszczęśliwszy okres w życiu Stanisława Wyspiańskiego to ten po przeprowadzce na Krowoderską. Najbardziej twórczy  ̶  to godziny spędzone w „teatrze ogromnym” jego Szafirowej Pracowni. Postać Stanisława Wyspiańskiego fascynuje wielu artystów, nie tylko w Polsce. W dowód uznania dla osiągnięć inspirowanych dziełem Wyspiańskiego ofiarowujemy Statuetkę „Gwiazda Szafirowej”. Naszym celem jest stworzenie „Palety Gwiazd Szafirowej”  ̶  tak ideę nagrody przybliża Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego, która opiekuje się Szafirową Pracownią artysty przy ul. Krowoderskiej 79.

W pierwszej edycji nagrody przyznawanej przez Fundację Dom Stanisława Wyspiańskiego, Urząd Miasta Krakowa w ramach programu miejskiego „Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego”, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Statuetkami „Gwiazda Szafirowej” za działalność inspirowaną twórczością Wyspiańskiego zostaną uhonorowane: Maria Rydlowa i Monika Śliwińska.

Maria Rydlowa, prywatnie żona Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub uwiecznił Wyspiański w „Weselu”, jest autorką wielotomowego opracowania Listów Stanisława Wyspiańskiego i  wspomnień Moje Bronowice, mój Kraków. Była wieloletnią opiekunką „Rydlówki” (oddziału Muzeum Krakowa), została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”. W czasie wojny była w AK. Monika Śliwińska, jest autorką książek, które przybliżają i popularyzują twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ówczesną epokę i jej społeczne konteksty – wśród jej publikacji znajdziemy: Muzy Młodej Polski (2004), Dopóki starczy życia (2017) – biografię Stanisława Wyspiańskiego oraz Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat (2020).

Uroczystość wręczenia Statuetek „Gwiazda Szafirowej” odbędzie się 16 marca 2021 o godzinie 18.00. Statuetki wręczą prof. Alicja Panasiewicz oraz prof. Piotr Augustyniak. Całość uświetni Dorota Segda. Wydarzenie, które poprowadzi Łukasz Wojtusik, będzie można śledzić na facebookowym portalu Fundacji.

̶ Gdyby zapytać Stasia, jak to zrobić? Pewnie odpowiedziałby: inaczej. Mamy nadzieję że, nasza Statuetka jest inna niż nawet najbardziej znane. Zaprojektował i wykonał ją Sulisław Przemysław Ćwiertnia. Statuetka jest dla nas zobowiązaniem do takiej pracy, aby osoba która ją przyjmuje, czuła się naprawdę wyróżniona – dodają przedstawiciele Fundacji, która od dwudziestu lat nieprzerwanie opiekuje się Szafirową Pracownią i oddaje ją do dyspozycji artystów. Udostępnia ją, organizuje kameralne spotkania, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty i w ten sposób propaguje dzieło i postać Stanisława Wyspiańskiego.

Szafirowa Pracownia przy ul. Krowoderskiej 79 to wynajęte przez Stanisława Wyspiańskiego mieszkanie, w którym od 1901 r. mieszkał z żoną Teodorą Teofilą oraz dziećmi: Teodorem, Heleną, Mieczysławem i Stanisławem. Położne na drugim piętrze mieszkanie składało z siedmiu pokoi. W narożnym pokoju z balkonem i trzema oknami artysta urządził swoją pracownię, w której ściany łącznie z sufitem były pomalowane na kolor ciemnobłękitny  ̶  stąd nazwa „szafirowa pracownia”. Tutaj Wyspiański ukończył Wesele, powstała tu Noc Listopadowa i Wyzwolenie, a także portrety dzieci, macierzyństwa i słynne widoki na Kopiec malowane o różnych porach dnia. Obecnie Szafirowa Pracownia, którą opiekuje się Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego, jest miejscem warsztatów, wystaw, rezydencji artystycznych i wydarzeń kulturalnych.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/Szafirowa.Pracownia

Materiały: Biuro prasowe Urząd Miasta Krakowa