Rozpoczęcie remontu budynku przy placu Szczepańskim 3a

W listopadzie 2020 roku rozpocznie się remont Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, znajdującej się na rogu Plant i placu Szczepańskiego w Krakowie.

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Jeszcze w tym roku sytuacja ma ulec zmianie.

W zorganizowanym w 2016 roku konkursie na przebudowę i rozbudowę Bunkra Sztuki zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia tej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. Pracownia ta zrealizowała  między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie, obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w Pałacu Morskich w Lublinie, architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum w Wiedniu. Remont Bunkra zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa.

Na drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę inwestycji, którym jest konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o. Wśród dotychczasowych realizacji PBO Śląsk znajdują się między innymi modernizacja, przebudowa i renowacja Zamku w Cieszynie, Opery Śląskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Katowicach. WODPOL przeprowadził zaś w Krakowie takie realizacje jak rekonstrukcja hangaru Muzeum Lotnictwa oraz modernizacja i przebudowa holu Szpitala Rydygiera. Określona w przetargu wartość modernizacji to 20 890 000 zł. Wykonawca jest zobowiązany zakończyć roboty najpóźniej do 30.4.2024, ale czas trwania inwestycji szacowany jest na 2 do 3 lat.

Głównymi elementami, na których będzie skupiał się projekt to przeprowadzenie kapitalnego remontu w tym termomodernizacja, wymiana wszystkich instalacji na nowe, wykonanie niezbędnych napraw i zabezpieczeń konstrukcyjnych, przebudowa wszystkich klatek schodowych (w tym budowa jednej nowej) i likwidacja większości barier architektonicznych utrudniających dostęp do Galerii ludziom o ograniczonej zdolności poruszania się.

Ponadto planowane są między innymi wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki (temperatura, wilgotność, wymiana powietrza), stworzenie odpowiednio wyposażonego i właściwej wielkości zaplecza warsztatowego służącego organizacji wystaw, wyodrębnienie odpowiedniej przestrzeni magazynowej wyposażonej w profesjonalne systemy przechowywania dzieł sztuki, budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, radykalna poprawa i gruntowna zmiana standardów bezpieczeństwa, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku m.in. poprzez zastosowanie nowoczesnych konstrukcji przeszkleń, a także zastosowanie trwałych i estetycznych rozwiązań materiałowych posadzek oraz wysokiej jakości sufitów podwieszanych w częściach ekspozycyjnych (nawiązujących do pierwotnych założeń projektowych).

W okresie remontu Galeria będzie prowadziła działalność wystawienniczą i wydawniczą w siedzibie zastępczej mieszczącej się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. W nowej lokalizacji znajdzie się także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Więcej informacji na ten temat tutaj >>>

Model projektu Bunkra Sztuki, arch. Andrzej Kaczmarczyk, arch. Sylwia Bartoszewska, model i zdjęcie: Krzysztof Kachel