Warsztaty teatralne towarzyszące wystawie Anny Baumgart Zaśpiewajcie, niewolnicy poprowadzi Grzegorz Pacek.

„Wolność” według słownika języka polskiego to „możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą (…); niezależność osobista i swoboda”. Jeżeli zaś chodzi o definicję prawną to Adam Łopatka definiuje pojęcie jako: „możliwość podejmowania decyzji i działania zgodnie ze swoim wyborem”. Kiedy „wolność” rozpatrzymy od strony słowotwórczej okaże się, że „wol-” oznaczać będzie wyrażanie woli, a „-ność” pewne przemieszczenie. Kiedy złożymy razem te dwa znaczenia powstanie „podróżująca wola”. Jest to „chęć osiągnięcia pewnego pożądanego stanu rzeczy”. Wolność jednak podlega naturalnym ograniczeniom zarówno ze strony innych ludzi, jak i otoczenia czy przyrody. Od początku ludzkości człowiek walczył o wolność, pokonując bariery. Czy wolność może boleć? „Należy także pamiętać, że nie powinny ograniczać swobody wypowiedzi treści kontrowersyjne czy bolesne dla niektórych, szokujące, głupie czy wyrażone w mało elegancki sposób, jak również obnażające niekompetencje czy nieudolność organów władzy publicznej”.  Czy na pewno? A może manifestowanie kontrowersyjnych czy „niewygodnych” poglądów ma swoje miejsce i uzasadnienie. Jak wolność odnosi się do mowy nienawiści, poglądów faszystowskich, obrażania uczuć religijnych. Czy wolność może być ograniczana? Jeśli tak to przez kogo i na jakiej podstawie?

Punktem wyjścia do przeprowadzenia warsztatów jest konstytucyjny artykuł gwarantujący wolność słowa oraz praca Anny Baumgart § 1000.

Performatywność jest immanentną cechą każdego aktu prawnego. Wykorzystanie tego faktu w zderzeniu z mechanizmami teatralnej translacji może zaowocować ujawnieniem nieoczekiwanych sensów zapisów, zdań i słów, które wydają się oczywiste, transparentne i „naturalne”. Przyjęcie perspektywy „naiwnego” odbiorcy analizującego akt prawny jak tekst artystyczny, ma na celu wyprowadzenie z Artykułu 100 kilku pomysłów na sceny.

Grzegorz Pacek. Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta. Studiował na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W 1995 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego dokumenty były pokazywane na wielu festiwalach, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku, Kapsztadzie i Melbourne, gdzie otrzymały prestiżowe nagrody. W 2001 roku film Jestem zły otrzymał Grand Prix na KFF w Krakowie i Prix Europa w Berlinie. W swoich filmach zajmuje się tematami „wykluczenia” i wyobcowania. Współpracuje z nominowanym do Oskara operatorem Bogumiłem Godfrejówem, z którym nakręcił swój debiut fabularny Środa czwartek rano (Grand Prix na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, 2008).

Warsztaty dla młodzieży od 14 lat. Udział w warsztatach jest możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji. Zapisy: +48 12 422 10 52 w. 108 lub bargiel@bunkier.art.pl

W ramach projektu Doświadczanie sztukiEdukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
06–07.07.2014 (niedziela i poniedziałek), godz. 9:30–14, 15–18

28 lipca
poniedziałek