Mille et un jours / We środy – BAL w Bunkrze

Zapraszamy na projekcję filmu „Mille et un jours”, jednej z trzech zaplanowanych w ramach projektu zorganizowanego wspólnie przez Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci (Wydział Polonistyki UJ), Festiwal Filmu Filozoficznego i Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Tytuł projektu odnosi się wprost do Mieke Bal, uznanej teoretyczki, krytyczki i artystki, która od ponad dekady wypowiada się także poprzez film. 23 kwietnia 2016 roku w ramach 10. Festiwalu Filmu Filozoficznego odbędzie się w Krakowie światowa premiera jej najnowszego dzieła filmu – „Reasonable Doubt”, kończącego trylogię długometrażowych filmów-instalacji (po analizie szaleństwa i dyskursu psychoanalizy z „Long History of Madness” i studium afektów z „Madame B” opartym na prozie Flauberta). Wstępem do spotkania z autorką jest seria pokazów jej wcześniejszych prac.

O projekcie:
Co środę od 30 marca w Bunkrze Sztuki będziemy oglądać filmy Mieke Bal. Wprowadzenie do każdego filmu i dyskusję po projekcji poprowadzą krytycy: dr Agnieszka Rejniak-Majewska (Uniwersytet Łódzki), dr Maciej Maryl (Instytut Badań Literackich PAN) i dr Łukasz Zaremba (Muzeum Sztuki, Łódź).

Mieke Bal – teoretyczka kultury, krytyczka, artystka. Profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, założycielka Amsterdam School for Cultural Analysis (ASCA) działającej w ramach uniwersytetu amsterdamskiego. Komparatystka, filolożka, jedna z najważniejszych postaci wśród badaczy z obszaru studiów wizualnych i szerzej – kulturowych. Jej teorie współtworzyły zjawiska dziś określane jako zwrot wizualny i afektywny. Od 2004 roku praktyki teoretyczne badaczki są wspierane „myśleniem w filmie”. Gest przenoszenia wypowiedzi tradycyjnie zamykanej w murach akademii do ruchomego, bardziej demokratycznego medium zaowocował wieloma filmami i projektami instalacji wideo, m.in. wspomnianymi już „Madame B” (Muzeum Sztuki, Łódź, 2014) i wcześniejszym „Long History of Madness” (2011). Jej filmografia to również prace i instalacje wideo: „Nothing Is Missing” (2010), „Mère Folle” (2010), „Separations” (2009), „State of Suspension” (2008); „Becoming Vera” (2008) i „Glub (Hearts)” (2004).

Terminarz projekcji w ramach „We środy – BAL w Bunkrze”:
Maciej Maryl, 30 marca (środa), godz. 17:30 / „Mille et un jours”, 2004, 44 min
Łukasz Zaremba, 6 kwietnia (środa), godz. 17:30 / „Long History of Madness”, 2011, 120 min
Agnieszka Rejniak Majewska, 13 kwietnia (środa), godz. 17:30 / „Madame B”, 2013, 96 min

O pierwszym filmie:
„Mille et un jours”, 2004, autorzy Mieke Bal, Zen Marie, Thomas Sykora, Gary Ward & Michelle Williams Gamaker; dokument eksperymentalny, język francuski i arabski

Film dotyczy praskich losów młodego nielegalnego imigranta. Dwudziestosiedmioletni Tarek przyjechał do Francji z Tunezji w 1999 roku i mimo mnożących się trudności związanych z jego statusem jako sans-papiers, udało mu się skończyć studia informatyczne. Podwójne życie Tareka złożone z pracy i studiowania było nieustannie przerywane interwencjami władz starających się – na szczęście nieskutecznie – wydalić go z kraju. Podobnie jak w wielu opowieściach z baśniowego cyklu tysiąca i jednej (arabskich) nocy, centralnym wydarzeniem w tej narracji staje się ślub. Uroczysty charakter rytuałów nie jest jednak w stanie skutecznie przesłonić wciąż pojawiających się na powierzchni problemów związanych z migracją. Polityczny charakter filmu polega na wprowadzeniu widza w świat bohaterów: jesteśmy gośćmi w domu imigranta. Dzięki intymności tego spotkania stajemy się świadkami wysiłków kilku generacji Tunezyjczyków, którzy mierzą się z wyzwaniami i trudnościami migracji. Zostajemy skonfrontowani z nadzieją, witalnością, determinacją, ale i z biurokratyczną przemocą, społecznym odrzuceniem, brakiem akceptacji. Film splata tony tragedii i komedii, łącząc niepokój i radość święta. Polityczne i afektywne, publiczne i prywatne łączy się w dokumencie, który po dekadzie od premiery okazuje się niezwykle aktualny.

O prowadzącym:
Maciej Maryl – adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Literaturoznawca, socjolog, tłumacz, autor słuchowisk. Tłumaczył teksty Mieke Bal. Jego strona internetowa: maryl.org.
Informacje główne
30.03.2016 (środa), godz. 17:30
Informacje dodatkowe
Spotkanie w ramach projektu „We środy – BAL w Bunkrze”
Prowadzenie: Maciej Maryl
Miejsce: sala audiowizualna
Wstęp bezpłatny
Film z napisami w jęz. angielskim

30 marca
środa