Jeżeli mielibyśmy wskazać najciekawsze instytucje w Europie zajmujące się sztuką współczesną, to niewątpliwie na liście znalazłoby się BAK, basis voor actuele kunst w Utrechcie. Ta niewielka powstała w 2003 roku organizacja tworzy projekty na styku sztuki, nauki i aktywizmu, opowiadając się za dynamiczną i krytyczną rolą sztuki w społeczeństwie. Podejmowane przez nią działania dotyczą m.in. następujących zagadnień: postsekularyzm, wojna, idea państwa narodowego, Romowie, produkcja wiedzy w sztuce oraz zmiany społeczno-polityczne będące skutkiem wydarzeń roku 1989. W ramach aktualnej wystawy w Bunkrze Sztuki „Z mojego okna widać wszystkie kopce” w przestrzeni Galerii obejrzeć można nagranie pochodzące z jednego z projektów tej organizacji – zainicjowanego w 2014 roku „Future Vocabularies”, w ramach którego odbywają się prace nad zbudowaniem słownika  przyszłości, który zawiera takie terminy jak „przetrwanie”, „konstelacja” czy to, co „postludzkie”. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Marią Hlavajovą, dyrektorką BAK, w trakcie którego opowie zarówno o „Future Vocabularies”, jak i innych projektach BAK.

Wydarzenie w języku angielskim.

 

O gościnie spotkania:

Maria Hlavajova (1971) – założycielka i dyrektorka artystyczna BAK, basis voor actuele kunst w Utrechcie, wraz z Kathrin Rohmberg założyła także Transit, fundację na rzecz wspierania wymiany kulturalnej pomiędzy Austrią, Czechami, Węgrami, Rumunią i Słowacją.

Kuratorka wystaw takich artystów, jak Josef Dabernig, Sanja Iveković, Aernout Mik, Artur Żmijewski czy Lawrence Weiner. W 2011 roku, w ramach 54. Biennale w Wenecji, była odpowiedzialna za zorganizowanie Pawilonu Romskiego pod tytułem „Call the Witness”, zaś w 2007 roku była kuratorką trzyczęściowego projektu pt. „Citizens and Subjects”, który stanowił holenderską prezentację na 52. Biennale w Wenecji. W roku 2000 była współkuratorką Manifesta 3, Europejskiego Biennale Sztuki Współczesnej, pod tytułem „Borderline Syndrome: Energies of Defence” w Lublanie. Mieszka i pracuje w Amsterdamie i Utrechcie.

 


Informacje główne
8.05.2016 (niedziela), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie związane z projektem „Pawilon Wystawowy”
Kuratorka: Aneta Rostkowska
Miejsce: parter
Wstęp bezpłatny
Dofinansowane ze środków Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach projektu „Black tulip” oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Krytyczny pawilon. Praktyka i teoria współczesnego wystawiennictwa”

09 maja
poniedziałek