Foto-konstelacje. Dyskusja wokół książki Pawła Mościckiego

Fundacja Bęc Zmiana i Galeria Bunkier Sztuki zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego”. W dyskusji udział wezmą: Autor – Paweł Mościcki, artyści i teoretycy fotografii – Bownik i Witek Orski, a poprowadzi ją Martyna Nowicka, redaktorka Linii Wizualnej Korporacji Ha!art.

O książce:

Każdy wielki fotograf uczy nas przede wszystkim patrzeć na nowo, oglądać rzeczywistość od strony, której istnienia bez niego nawet byśmy się nie spodziewali. Jednocześnie, ucząc nas patrzeć, często pokazuje w nowej perspektywie funkcję i znaczenie samej fotografii. Właśnie te dwa aspekty bada Paweł Mościcki w książce „Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego”. Jej bohaterem jest oczywiście sam Piasecki (1935–2011), polski fotograf i artysta związany z drugą Grupą Krakowską – postać osobna, wszechstronna i niepowtarzalna, choć wciąż nie w pełni rozpoznana w obiegu krytycznym.

Jednak „Foto-konstelacje” to książka nie tylko o fotografii, chociaż poświęcona jest artyście, który zajmował się nią przez całe życie. To esej, w którym autor próbuje pokazać twórczość Piaseckiego jako dynamiczny splot myślenia i przeżywania, fotografii, filmu i teatru, krytycznej obserwacji i intymnego wyznania. Jest to także książka o pełnych napięć konstelacjach, które każdy rodzaj sztuki i każdy rodzaj myśli tworzy z egzystencją, starając się skonstruować jej obraz.

http://bit.ly/foto-konstelacje

O uczestnikach spotkania:

Bownik – absolwent filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: „Gamers”, „E-Słodowy”, „Koleżanki i koledzy”, „Disassembly”. Jego książka „Disassembly”, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING i zbiorach prywatnych.

Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, adiunkt w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Redaktor tomu „Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna” (2007) oraz autor książek: „Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej” (2008), „Godard. Pasaże” (2010), „Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena” (2013), „My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy” (2015).

Martyna Nowicka zajmuje się sztukami wizualnymi – jako początkująca krytyczka i kuratorka. Skończyła teatrologię i historię sztuki w ramach MISHu na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała w Berlinie. W przyszłości chce zostać kustoszką, na razie pracuje w „Gazecie Wyborczej”, pisze doktorat w Instytucie Historii Sztuki UJ oraz pisuje, tłumaczy i prowadzi Linię Wizualną w Ha!Arcie.

Witek Orski – artysta wizualny i teoretyk fotografii. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych „Wulgarne” oraz „Ćwiecenie” w galerii Czułość w Warszawie, a także grupowych: w Tokio, Paryżu, Berlinie, Budapeszcie i Bratysławie oraz w Polsce (m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie). Doktorant w Instytucie Filozofii UW oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UAP. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl
Współpraca: Galeria Bunkier Sztuki / www.bunkier.art.pl, Miesiąc Fotografii w Krakowie / Krakow Photomonth Festival / www.photomonth.com
Patronat medialny: NOTES.NA.6.TYGODNI
Informacje główne
17.06.2017 (sobota), godz. 17
Informacje dodatkowe
miejsce: Pawilon Wystawowy

18 czerwca
niedziela