Zapraszamy do udziału w otwartych debatach, które zaplanowaliśmy na drugą edycję SEJSMOGRAFU – projektu stworzonego z myślą o artystach wkraczających w świat sztuki.

„Artysta na rezydencji czyli gdzie?”
23.06.2017, godz. 18
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
Spotkanie w języku angielskim

Uczestnicy:
Viviana Checchia (Centre for Contemporary Arts Glasgow)
Kris Dittel (Onomatopee)
Krzysztof Gutfrański (kurator niezależny, redaktor magazynu obieg.u-jazdowski.pl)

Moderacja:
Magdalena Kownacka

„[…] Rezydencje artystyczne to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla młodych twórców. Odciążają ich od konieczności myślenia o codziennych sprawach (głównie utrzymaniu), dając możliwość rozwoju artystycznego poprzez realizację projektów w nowym, stymulującym środowisku. […] Wyjazd daje dodatkowy czas na zastanowienie się nad swoim miejscem w środowisku artystycznym, umożliwiając jednocześnie pracę twórczą nieobarczoną jeszcze wymogami rynku”.

(Praktyczny poradnik artystów, pod red. Agnieszki Pindery, Warszawa 2012, s. 34)

Pod koniec lat 90. powstały nowe sposoby tworzenia i dystrybucji sztuki współczesnej, intensywnie rozbudowywała się sieć międzynarodowych biennale, stypendiów i grantów artystyczno-badawczych, a uczestnictwo artystów w globalizującym się obiegu sztuki opierało się na modelach współpracy wykorzystujących tanie i łatwo dostępne środki. W tej lokalnej i globalnej perspektywie ważne miejsce zajęły rezydencje artystyczne jako platformy przygotowywania nowych prac, dyskusji i wymiany kontaktów. O ich przemianach, doświadczeniach pobytu na rezydencjach, celach i misji, którą miałyby do spełnienia rezydencje artystyczne, dyskutować będą kuratorzy: Krzysztof Gutfrański związany z magazynem „Obieg”, niezależna kuratorka Kris Dittel, współpracująca z Onomatopee (Eindhoven) oraz Viviana Checchia, twórczyni platformy vessel, obecnie związana z Centre for Contemporary Arts w Glasgow.

„Obecność w polu sztuki”
25.06.2017, godz. 15
Miejsce: „Wystawa stała MFMSW”, Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4, Tarnów

Uczestnicy:
Tatiana Kochubińska, PinchukArtCentre, Kijów
Marta Lisok, BWA Katowice
Romuald Demidenko i Tomasz Pawłowski, kuratorzy (wspólnie z Aurelią Nowak) „Otwartego Triennale”

Moderacja:
Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA Tarnów

„[…] pole jest, na wzór pola magnetycznego, ustrukturowanym systemem sił obiektywnych, relacyjną konfiguracją wyposażoną w specyficzną siłę ciążenia (gravité), zdolną do narzucania swej wagi wszystkim przedmiotom i osobom w polu tym się znajdującym. Tak jak pryzmat załamuje promienie, tak pole odkształca działanie sił zewnętrznych zgodnie ze swą wewnętrzną strukturą”.

(P. Bourdieu, L.J.D. Wacquant, Zaproszenie do socjologii refleksyjnej, przeł. Anna Sawisz, Warszawa 2001, s. 21, 78)

„Młodzi artyści potrzebują młodych kuratorów, a młodzi kuratorzy potrzebują młodych artystów”, pisał Jakub Banasiak (Potencja w Rastrze, czyli nic dwa razy się nie zdarza, magazynszum.pl), przytaczając (za Bourdieu) fazy tzw. cyklu konsekracyjnego, charakterystycznego dla każdego nowego zjawiska artystycznego w polu sztuki. Pod kątem tych zagadnień przyjrzymy się wybranym projektom kuratorskim z lokalnej sceny artystycznej. O swoich doświadczeniach w badaniu nowych zjawisk twórczych, a także o obopólnych korzyściach płynących ze współpracy kuratorów i artystów opowiedzą: Tatiana Kochubińska (PinchukArtCentre), Marta Lisok (BWA Wrocław), Romuald Demidenko i Tomek Pawłowski (Otwarte Triennale).

Więcej informacji o SEJSMOGRAFIE: http://bunkier.art.pl/?wydarzenia=sejsmograf-ii-mloda-malopolska-scena-artystyczna
Informacje główne
23–25.06.2017 (piątek-niedziela)
Informacje dodatkowe
Wydarzenia w ramach projektu SEJSMOGRAF II. Młoda Małopolska Scena Artystyczna
Organizator: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie
Współorganizator: BWA w Tarnowie
Miejsce: Kraków, Tarnów
Kuratorki projektu: Ewa Łączyńska-Widz, Magdalena Ziółkowska, Anna Bargiel
Projekt finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego oraz z Gminy Miasta Krakowa
Wstęp bezpłatny

26 czerwca
poniedziałek