„My ‘I’ is too small”: spotkanie z Nickiem Thurstonem

„Pawilon Wystawowy” to miejsce w Galerii, w którym rozmawiamy o teoriach i o praktykach. Kolejnym gościem spotkania w Pawilonie będzie Nick Thurston, redaktor, autor książek, artysta. Punktem wyjścia będą dla nas jego obserwacje, dotyczące coraz większej płynności między tym co prywatne a tym, co publiczne. Przeanalizujemy nowe praktyki pisarskie i czytelnicze i zastanowimy się nad pozycją twórcy i odbiorcy.

„Nigdy wcześniej materiału językowego nie produkowano w takich ilościach, nigdy też tak wiele z tego materiału nie powielano publicznie. Jak w nowatorski i krytyczny sposób można przemyśleć rolę, jaką sztuka – związana ze szczególnymi warunkami wytwarzania i odbioru – może odegrać wobec coraz powszechniejszego utekstowienia codziennego życia? Obecne otoczenie techniczne i medialne jest tak płynne i syntetyczne, że utrwalone praktyki pisania i czytania należy gruntownie przemyśleć na nowo. Ponadto sfery prywatna i publiczna przemieszały się tak dalece, że znaczenie pojęcia »publikowanie« zmieniło się dramatycznie. W tej wypowiedzi artystycznej zamierzam zbadać różnorodne – literackie, typograficzne i polityczne – skutki wzięcia publikowania na poważnie, jako jednej z form pracy artystycznej”
– Nick Thurston.

Nick Thurston (ur. 1982, Zjednoczone Królestwo) jest pisarzem, redaktorem i artystą wizualnym, twórcą lub współtwórcą publikacji, w tym ostatnio wydanej Got To Do It (Londyn, Ridinghouse, 2017). Wśród niedawnych i zbliżających się wystaw artysty warto wymienić „Reading as Art” w Bury Art Museum and Sculpture Centre (2016), „Reading Matters” w Printed Matter (Nowy Jork, 2016), „The House That Heals the Soul” w CCA (Glasgow, 2017) oraz „Hate Library” w Galerii Foksal (Warszawa, 2017). Od 2006 r. Thurston jest współredaktorem w kolektywie Information As Material, wspólnie z którym był na rezydencji pisarskiej w Whitechapel Gallery (Londyn, 2011–2012). W 2014 r. odbył rezydencję artystyczną w Irish Museum of Modern Art w Dublinie, a w 2016 r. pobyt – w charakterze wizytującego badacza w dziedzinie literatury współczesnej – na University of Pennsylvania (Filadelfia). Wykłada na uniwersytecie w Leeds.

Więcej o projekcie „Pawilon Wystawowy”: http://bunkier.art.pl/?projekty=pawilon-wystawowy

Grafika: Nick Thurston, After Mayakovsky, z serii „Chroma Key Poetics”, 2017.

Informacje główne
1.07.2017 (sobota), godz. 18
Informacje dodatkowe
Miejsce: „Pawilon Wystawowy”
Wydarzenie w ramach projektu „Pawilon Wystawowy”
Spotkanie w języku angielskim

04 lipca
wtorek