Duszna duchologia? Projekt artystyczny dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Mateusza Kulę! Tym razem weźmiemy udział w prawdziwym projekcie artystycznym i badawczym!

Duchologia to popularny ostatnio termin oznaczający poszukiwania przedmiotów – od gumy turbo po okładki czasopism – i obyczajów z czasów transformacji, traktowanie ich jako dokumentów czasów nadziei i możliwości. Czy duchologia jest tylko chwilowym, niewinnym zjawiskiem, czy też gra na sentymentach dojrzałego już pokolenia? Czym jest dla tych, którzy pamiętają czas przemian, a czym może być dla osób urodzonych już w latach dwutysięcznych?

Mateusz Kula zaproponuje nam wyprawę w świat pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Zobaczymy, wśród jakich przedmiotów żyli, co kształtowało ich wyobraźnię i wpłynęło na ich obecną tożsamość społeczną i polityczną. Nie zabraknie więc czasopism komputerowych dotyczących gier fabularnych oraz RPG, okładek kaset i płyt, książek z gatunku szeroko pojętej fantastyki, koszulek zespołów i wszelkiego rodzaju akcesoriów pozwalających na wzajemną identyfikację.

Oddajmy zresztą głos artyście:

„W swojej pracy chciałbym spotkać ze sobą pamięć pokolenia, które powoli zaczyna zasiadać za sterami świata z pokoleniem o jeszcze nie ukształtowanych kluczach wyboru – dzieciach porządkujących świat w sposób czysto zmysłowy. Dzisiejszych trzydziestolatków i ich mikrokosmos wyobraźni potraktować jak antykwariat, w którym można wybierać, przebierać, zestawiać i niszczyć znalezione przedmioty. (…) Zarówno dla lewicy, jak i dla prawicy mojego pokolenia Tolkien, fantastyka i światy wyobrażone związane z rozrywką okresu transformacji pozostają podstawowym doświadczeniem wczesnego okresu dojrzewania i – po dziś dzień – ważnym punktem odniesienia. (…) Przedmioty, traktowane z nabożnością właściwą postawie duchologicznej nabierają – w moim przekonaniu – niebezpiecznego, sakralnego znaczenia. Mamy tu do czynienia z upolitycznionym kapitalizowaniem przeszłości”.

Mateusz Kula (1983) – autor instalacji, obiektów, fotografii, wideo. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także na Wydziale Sztuki i Nauki na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu. Jest autorem wystaw indywidualnych Zestawy (Galeria Widna, Kraków, 2016) oraz End Of Time (Kunsthaus, Drezno, 2015).

 

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 5–16 lat oraz ich opiekunów.
Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 3 sierpnia do godz. 16.00. Prosimy o podanie wyłącznie informacji o ilości uczestniczących w warsztatach dzieci.
Informacje główne
4.08.2018 (sobota), godz. 11
Informacje dodatkowe
Prowadzenie: Mateusz Kula
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy

09 lipca
czwartek