21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji przypominamy pracę Oskara Dawickiego Bagnet na broń (2005) z Kolekcji Bunkra Sztuki.

Oskar Dawicki, Bagnet na broń, 2005, wideo, 1’

Praca jest zaskakującą w formie interpretacją wiersza Bagnet na broń napisanego przez Władysława Broniewskiego w 1939 roku, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Treść utworu zawiera proroczą zapowiedź nowej wojny. Wiersz zagrzewa do walki w obronie ojczyzny i stanowi apel o solidarność ponad podziałami. Artysta recytuje utwór podłożonym własnym dziecięcym głosem, pozbawiając wykonanie patetycznego charakteru.

Oskar Dawicki (1971) – performer, fotograf, autor prac wideo, instalacji i obiektów. Jego twórczość przenika humor, ironia i groteska. Artysta patrzy na rzeczywistość z charakterystycznym dla siebie dystansem. Ujawnia absurdy i paradoksy codziennego życia. Tworzy dzieła pozbawione patetycznego tonu. Kąśliwej krytyce poddaje również świat sztuki, nie stroniąc przy tym od autoironii. Wyrazistą osobowość sceniczną podkreśla za pomocą ubioru, występując zwykle w niebieskiej błyszczącej marynarce. Studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1991–1996). W latach 2001–2010 współtworzył grupę artystyczną Azorro (wraz z Igorem Krenzem, Wojciechem Niedzielko i Łukaszem Skąpskim). Życie artysty zostało opisane przez Łukasza Gorczycę i Łukasza Rondudę w powieści W połowie puste (2011, wyd. Lampa i Iskra Boża). W filmie fabularnym Performer (2015, reż. Łukasz Ronduda, Maciej Sobieszczański) opowiadającym o losach i sztuce artysty Oskara Dawickiego zagrał on samego siebie.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, wykonawca licznych performansów i uczestnik wielu wystaw zbiorowych realizowanych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach uznanych polskich instytucji, m.in. Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Mieszka i pracuje w Warszawie.

14 marca
poniedziałek