BUNKIER SZTUKI DLA DZIECI – BARTEK MATERKA


Przed Wami zadania dotyczące wystawy Bartka Materki Tak to wygląda. Jest to pierwsza wystawa, którą mogliście zobaczyć w zabytkowych piwnicach tymczasowej siedziby Bunkra Sztuki – Pałacu Potockich. Zadania zostały przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 7 do 12 lat.

Inspiracją dla prac Bartka Materki są fotografie tłumu: zgromadzeń, protestów, wydarzeń sportowych i koncertów, które artysta przekształcił w abstrakcje malarskie. W efekcie wyjściowy kontekst zdjęć i przedstawieni na nich ludzie są nie do rozpoznania. O ile w niektórych pracach można dopatrzeć się sylwetek ludzkich, cieni i interakcji między nimi, to inne przedstawiają już widok tak odległy, jakby powzięty z lotu ptaka, lub wyjęty spod soczewki mikroskopu.

Każdy obraz Materki to zaproszenie do gry z własnym odbiorem i percepcją. Wpatrując się, operując odległością i przymrużając oczy – można zobaczyć więcej, jak na barwnych stereoskopowych obrazkach, które należy powoli przybliżać i oddalać od twarzy, by w końcu dostrzec ukryty w nich kształt.

 

Kolekcja Bunkra Sztuki dla dzieci. Bartek Materka ↑ kliknij, by pobrać materiały edukacyjne

 

Bartek Materka, bez tytułu, 2020, olej / płótno, 50 x 60 cm

 

Bartek Materka (ur. 1973) uprawia malarstwo, fotografię i grafikę. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki,
a także w licznych kolekcjach prywatnych.