Opowiadamy o wystawie


Wraz z kolejnymi wystawami kontynuujemy wyjątkowy cykl oprowadzań przygotowanych przez opiekunów wystaw. Każda z opowieści stanowi wynik ich zainteresowań, fascynacji i doświadczeń związanych ze sztuką. Dzięki temu każda jest inna, subiektywna i osobista. W trakcie oprowadzań opiekunowie nie tylko nakreślą tematykę wystaw, ale także postarają się udowodnić, że sztuka współczesna jest kluczem do naszej wyobraźni.

Spotkania dla osób dorosłych mają formę oprowadzania połączonego z dyskusją.
Dzieciom i młodzieży proponujemy warsztaty twórcze.
Nasze opowieści dostępne są również w wariantach dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku oraz z dysfunkcją słuchu, w tym z asystą tłumacza Polskiego Języka Migowego.
Nasza propozycja obejmuje także 20 bezpłatnych spotkań dla krakowskich i podkrakowskich placówek.

 

OPOWIEŚCI DLA DZIECI
NOWE SZATY BUNKRA

Warsztaty dla dzieci z projektowania tkanin
Co mówi o nas strój? Czy wzór i kolor tkaniny odzwierciedlają nasz charakter, a może zdradzają o wiele więcej? Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, jak to się stało, że nasze ubrania są kolorowe i wzorzyste. Zastanowimy się nad znaczeniem stroju w przeszłości oraz jego rolą dzisiaj. Od teorii przejdziemy do praktyki i sami stworzymy własny wzór-szablon, który przeniesiemy na bawełniane torby, tworząc unikatowy przedmiot.

Autorki opowieści:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karolina Pisarek – absolwentka historii sztuki i ochrony dóbr kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się architekturą modernistyczną, szczególnie tą powojenną, oraz designem II poł. XX w.

 

 

 

 

 

 

 

 

Emilia Kina – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się malarstwem i fotografią. Prowadzi warsztaty dla dzieci.

 

OPOWIEŚCI DLA DOROSŁYCH

INNY I OBCY
Kategoria Innego od zawsze zajmowała ważne miejsce w refleksji filozoficznej, jednak to XX wiek był czasem, kiedy stała się ona głównym tematem szeroko rozumianej humanistyki. Sztuka, literatura i filozofia były co do jednego zgodne: należy odkryć Innego, znaleźć adekwatny sposób jego wyrażania oraz nazwać przypisane mu właściwości. Te wyjątkowe atrybuty, które skazują ich właściciela na społeczne wygnanie, budzą w większości skrajne emocje: od zaciekawienia, współczucia, sympatii lub pożądania aż do obsesji bądź wstrętu. Czy Inny nam zagraża, czy też może jest nosicielem jakiejś tajemnej wiedzy? Jak – po latach lekceważenia lub unicestwiania Innego – zacząć go tolerować, szanować, a nawet się w nim zakochać? Pytania się mnożą: wobec kogo podmiot określa siebie jako inny? Jak mówić o nim, nie naruszając jego granic? Czy katalog współczesnych Innych podlega nieustannej aktualizacji? I wreszcie: czy Inny zawsze oznacza to samo co Obcy?

Autor opowieści:

Karol Gromek – absolwent kulturoznawstwa na UJ, obecnie kończy studia magisterskie na wydziałach filozofii i polonistyki. Interesuje się literaturoznawstwem spod znaku poststrukturalizmu oraz teoriami Julii Kristevej.

„Opowiadamy o wystawie” w godzinach otwarcia ekspozycji (od środy do niedzieli, w godzinach 11–18). Oprowadzanie trwa około 60 min. i za każdym razem jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb grupy.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację: bucka@bunkier.art.pl, tel. +48 12 422 10 52.
Cennik: bilet wstępu na wystawę + opłata za oprowadzanie (język polski: 65 zł, język angielski: 85 zł, warsztaty w języku polskim: 120 zł, warsztaty w języku angielskim: 150 zł).