POCZĄTKI

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.

autor nieznany, fot. z Archiwum Galerii

MODERNIZACJA

Do 2021 roku, czyli przez przeszło 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była modernizowana.

Remont Bunkra Sztuki zakładał modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Ich realizacja byłaby dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym ze względu na lokalizację budynku – prowadzenie prac w obrębie dawnych murów obronnych i fosy.

W ramach przeprowadzonej modernizacji wprowadzono nowoczesne, zintegrowane systemy oświetleniowe, zbudowano nowy system wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki (temperatura, wilgotność, wymiana powietrza). Zbudowano system zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem oraz poprawiono jakość rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku.

WNĘTRZA PO MODERNIZACJI

fot. R. Sosin