Tak, to już koniec! 12 listopada żegnamy jesienne wystawy w Bunkrze Sztuki. Zanim jednak wszystkie światła zgasną, zapraszamy Was na finisaż wystaw Bezpańskie głosy i Nowy region świata. Tym razem przyjrzymy się im w trochę inny sposób – spod zamkniętych powiek, śladem dźwięku i dotyku.
Wydarzenia finisażu są realizowane w ramach zadania Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp wolny.
godz. 12.00 – 13.00
Spacer po wystawie z kuratorką Magdaleną Ziółkowską
Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy
Miejsce zbiórki: hol główny
W filmie Patriotka (1979, reż. Alexander Kluge) główna bohaterka – tytułowa patriotka i nauczycielka historii Niemiec – przemierza zimowy krajobraz Leningradu. Moment, w którym napotyka grób żołnierza bitwy o Leningrad, rozpoczyna proces jej mierzenia się z historią ojczyzny, wydarzeniami gloryfikowanymi i tymi, o których pamięć będzie należało się dopominać. O tej scenie z filmu Alexandra Kluge pisze sama Ines Doujak – i sama zabiera się za historie skierowane przeciwko selektywnej i wybiórczej historycznej amnezji, historie z kolonialnych mroków XVI i XVII wieku, historie, których bohaterowie, choć uśpieni, wcale nie są martwi. Powstają z martwych pełni energii do wyrażenia oporu, niezgody i zabrania głosu. W serii kramów, które pokazujemy na wystawie Bezpańskie głosy, Doujak konstruuje dychotomie widzialnego i ukrytego, tego, co „na powierzchni” modowego biznesu, i tego, co skrywają brudne sekrety świata masowej produkcji ubrań.
Wydarzenie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM.
godz. 13.00 – 14.00
Pod powierzchnią. Oprowadzanie z audiodeskrypcją
Prowadzenie: Emilia Kina, Karol Gromek
Wydarzenie towarzyszy wystawie Nowy Region Świata
Miejsce zbiórki: hol główny
Obrazy nas zwodzą. To, co widoczne na pierwszy rzut oka, niekoniecznie odsłania nam wszystko. A nieraz jest nawet pułapką. Zajrzyjmy więc pod powierzchnię. Wyostrzmy wszystkie dostępne zmysły i sprawdźmy, jakie znaczenie ukrywa się przed nami. W Nowym Regionie Świata trzeba zawiesić wszelką pewność i własne przekonania. Okrutna historia kolonializmu, o której chcielibyśmy opowiedzieć, wymaga dużej ostrożności, otwartości i czułości. Spróbujmy się więc z nią zmierzyć nie tylko jako jej obserwatorzy, ale też jako ci, którzy mogą stać się jej częścią.
godz. 14.00 – 15.00
Głosy w ciemności. Oprowadzanie z audiodeskrypcją
Prowadzenie: Anna Lebensztejn
Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy
Miejsce zbiórki: hol główny
Z mroku wyłania się grupa postaci. Wyglądają jak dorośli, ale jakby pomniejszeni do rozmiarów ośmioletnich dzieci. Wszyscy zastygli w gniewnych pozach. Ich ubiór zaskakuje – to mieszanina niedopasowanych, lecz modnych ubrań. Strzeżcie się – to szabrownicy. Niosą naręcza drogich koszul, pudełka pełne dóbr, wyszarpane witrynom luksusowych sklepów. Trudno ich wyminąć, by wejść na wystawę. Trzeba uważać na wzniesione pięści, zbyt dużo złości może zmieścić się w dłoni. Chcecie usłyszeć ich historię?
To ostatnia szansa. Ale tym razem będziemy patrzeć inaczej. Może to pozwoli nam usłyszeć Bezpańskie głosy.
godz. 16.00 – 19.00
Power dressing. Warsztaty
Prowadzenie: Hanka Podraza
Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy
Miejsce: przestrzeń wystawy na pierwszym piętrze
O władzy naszego ubioru – warsztaty z power dressingu poprowadzi Hanka Podraza
Niektórzy piszą o niej, że „po kostiumach ją poznacie”, bo noszone codziennie ubranie to dla Hanki Podrazy akt twórczy. Sama mówi, że: „Najważniejsze przecież to lubić siebie i swoją odmienność. Pielęgnować ją i dzięki temu rosnąć w siłę”. O sile i władzy ubrań, czarnych sekretach świata mody, ekonomii sieciówkowych kolekcji i dobrym krawiectwie.
Wydarzenie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM.
Informacje główne
12.11.2017 (niedziela), 12.00 – 19.00