12 listopada, czyli ostatnia szansa

Tak, to już koniec! 12 listopada żegnamy jesienne wystawy w Bunkrze Sztuki. Zanim jednak wszystkie światła zgasną, zapraszamy Was na finisaż wystaw Bezpańskie głosy i Nowy region świata. Tym razem przyjrzymy się im w trochę inny sposób – spod zamkniętych powiek, śladem dźwięku i dotyku.

Wydarzenia finisażu są realizowane w ramach zadania Otwarta Galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.

godz. 12.00 – 13.00

Spacer po wystawie z kuratorką Magdaleną Ziółkowską

Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy

Miejsce zbiórki: hol główny

 

W filmie Patriotka (1979, reż. Alexander Kluge) główna bohaterka – tytułowa patriotka i nauczycielka historii Niemiec – przemierza zimowy krajobraz Leningradu. Moment, w którym napotyka grób żołnierza bitwy o Leningrad, rozpoczyna proces jej mierzenia się z historią ojczyzny, wydarzeniami gloryfikowanymi i tymi, o których pamięć będzie należało się dopominać. O tej scenie z filmu Alexandra Kluge pisze sama Ines Doujak – i sama zabiera się za historie skierowane przeciwko selektywnej i wybiórczej historycznej amnezji, historie z kolonialnych mroków XVI i XVII wieku, historie, których bohaterowie, choć uśpieni, wcale nie są martwi. Powstają z martwych pełni energii do wyrażenia oporu, niezgody i zabrania głosu. W serii kramów, które pokazujemy na wystawie Bezpańskie głosy, Doujak konstruuje dychotomie widzialnego i ukrytego, tego, co „na powierzchni” modowego biznesu, i tego, co skrywają brudne sekrety świata masowej produkcji ubrań.

 

Wydarzenie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM.

 

godz. 13.00 – 14.00

Pod powierzchnią. Oprowadzanie z audiodeskrypcją

Prowadzenie: Emilia Kina, Karol Gromek

Wydarzenie towarzyszy wystawie Nowy Region Świata

Miejsce zbiórki: hol główny

 

Obrazy nas zwodzą. To, co widoczne na pierwszy rzut oka, niekoniecznie odsłania nam wszystko. A nieraz jest nawet pułapką. Zajrzyjmy więc pod powierzchnię. Wyostrzmy wszystkie dostępne zmysły i sprawdźmy, jakie znaczenie ukrywa się przed nami. W Nowym Regionie Świata trzeba zawiesić wszelką pewność i własne przekonania. Okrutna historia kolonializmu, o której chcielibyśmy opowiedzieć, wymaga dużej ostrożności, otwartości i czułości. Spróbujmy się więc z nią zmierzyć nie tylko jako jej obserwatorzy, ale też jako ci, którzy mogą stać się jej częścią.

 

godz. 14.00 – 15.00

Głosy w ciemności. Oprowadzanie z audiodeskrypcją

Prowadzenie: Anna Lebensztejn

Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy

Miejsce zbiórki: hol główny

 

Z mroku wyłania się grupa postaci. Wyglądają jak dorośli, ale jakby pomniejszeni do rozmiarów ośmioletnich dzieci. Wszyscy zastygli w gniewnych pozach. Ich ubiór zaskakuje – to mieszanina niedopasowanych, lecz modnych ubrań. Strzeżcie się – to szabrownicy. Niosą naręcza drogich koszul, pudełka pełne dóbr, wyszarpane witrynom luksusowych sklepów. Trudno ich wyminąć, by wejść na wystawę. Trzeba uważać na wzniesione pięści, zbyt dużo złości może zmieścić się w dłoni. Chcecie usłyszeć ich historię?

To ostatnia szansa. Ale tym razem będziemy patrzeć inaczej. Może to pozwoli nam usłyszeć Bezpańskie głosy.

 

godz. 16.00 – 19.00

Power dressing. Warsztaty

Prowadzenie: Hanka Podraza

Wydarzenie towarzyszy wystawie Bezpańskie głosy

Miejsce: przestrzeń wystawy na pierwszym piętrze

 

O władzy naszego ubioru – warsztaty z power dressingu poprowadzi Hanka Podraza

 

Niektórzy piszą o niej, że „po kostiumach ją poznacie”, bo noszone codziennie ubranie to dla Hanki Podrazy akt twórczy. Sama mówi, że: „Najważniejsze przecież to lubić siebie i swoją odmienność. Pielęgnować ją i dzięki temu rosnąć w siłę”. O sile i władzy ubrań, czarnych sekretach świata mody, ekonomii sieciówkowych kolekcji i dobrym krawiectwie.

 

Wydarzenie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM.

 

 

 

 

 

 

 
Informacje główne
12.11.2017 (niedziela), 12.00 – 19.00

09 July
Thursday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia