15. Letnie Tanie Kinobranie – wydarzenie towarzyszące

Kino Pod Baranami oraz Galeria Bunkier Sztuki zapraszają na plenerowy pokaz filmu Juliana Schnabla Van Gogh. U bram wieczności ze znakomitym Willemem Dafoe w roli legendarnego holenderskiego malarza. Seans odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Letnie Tanie Kinobranie rozszerza swój zasięg na znajdującą się nieopodal Kina Pod Baranami Galerię Bunkier Sztuki. To właśnie tam, na dziedzińcu Pałacu Potockich, w poniedziałek 9 sierpnia, odbędzie się kolejny pokaz plenerowy Letniego Taniego Kinobrania. Na ekranie: pełen malarskiej wrażliwości, wysmakowanych kadrów oraz namysłu nad rolą sztuki w życiu człowieka Van Gogh. U bram wieczności, zrealizowany przez amerykańskiego reżysera i malarza, Juliana Schnabla (Motyl i skafander).

Van Gogh. U bram wieczności to nieoczywista opowieść o ostatnim etapie życia słynnego holenderskiego malarza, skupiona przede wszystkim na jego wewnętrznych przeżyciach. W roli głównej wystąpił nominowany do Oscara i wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Festiwalu w Wenecji Willem Dafoe. Ponadto w obsadzie filmu znaleźli się Mads Mikkelsen, Emmanuelle Seigner, Oscar Isaac i Rupert Friend.

W przypadku złej pogody pokaz zostanie przeniesiony do jednej z sal Pałacu Potockich (Rynek Główny 20).

🎞️ O FILMIE:

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | AT ETERNITY’S GATE
reż. Julian Schnabel, USA 2018, 110’

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy Willem Dafoe – nominacja
Złote Globy 2019: Najlepszy aktor w dramacie Willem Dafoe – nominacja
MFF w Wenecji 2018: Nagroda Fundacji Mimmo Rotelli, Nagroda Zielona Kropla (Green Drop), Najlepszy aktor Willem Dafoe, Złoty Lew – nominacja

Malarz Vincent van Gogh (Willem Dafoe) szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka.

Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

🖼️ GALERIA BUNKIER SZTUKI:
Mieszcząca się dotychczas w charakterystycznym, brutalistycznym budynku przy Plantach instytucja, na czas remontu przeniosła swoją działalność do kamienicy przy Rynku Głównym 20 (Pałac Potockich). Do 26 września 2021 r. w Galerii prezentowana jest wystawa poświęcona twórczości zmarłego w 2020 roku profesora Krzysztofa Pendereckiego, zatytułowana Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki, której kuratorem jest dr Maria Anna Potocka.

ORGANIZATORZY:
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kino Pod Baranami
Fundacja Dla Kina
Informacje główne
Poniedziałek, 9 sierpnia 2021, godz. 20.45
Informacje dodatkowe
15. Letnie Tanie Kinobranie – wydarzenie towarzyszące:
VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI
– pokaz pod gwiazdami
Galeria Bunkier Sztuki – Pałac Potockich
(Rynek Główny 20)
BILETY: 9 zł
Miejsca nienumerowane.
Sprzedaż biletów w kasie kina.

14 March
Monday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia