Dance Moments 19 [,haima:t]

Wraz z Goethe-Institut Krakau serdecznie zapraszamy na projekcje filmów o TAŃCU! Tym razem tematem przewodnim jest [,haima:t], mówiąc inaczej [nieoczywista ojczyzna], a może i przede wszystkim będą to filmy o odczuciach. Zobaczymy…

 

LISTA FILMÓW:


Lay Me Low

Reż.: Marlene Millar

Chor.: Sandy Silva

Kanada 2014, 7 min.

 

Film oparty jest na pieśni Szejkersów pod tym samym tytułem.  Śpiewacy / tancerze poruszają się do jej taktu w prostym, melancholijnym rytmie. Biało-czarny film przekazuje zarówno poczucie straty, jak i wspólnoty.

 

Birds in the Earth

Reż.: Marja Helander

Finlandia 2017, 11 min.

 

Taniec w pięknym i kojącym krajobrazie Laponii obrazuje sprzeczność między więzią z naturą a nowoczesnym stylem życia Samów, których środowisko życiowe w Finlandii jest coraz bardziej zagrożone.

 

Scalamare

Reż.: Jirí Kylián

Holandia, Włochy 2017, 11 min.

 

Pomnik poległych żołnierzy i taniec cieni na nieskończenie długich schodach do Morza Adriatyckiego stanowią tło dla emocjonalnego świata starszej pary, będącej na granicy życia i śmierci.

 

Deer Hunter

(fragment)

Reż.: Michael Cimino

USA 1978, 10 min.

 

Swawolne rosyjskie wesele z tańcem i śpiewem w amerykańskim mieście przemysłowym jest jednocześnie pożegnaniem trzech przyszłych żołnierzy, którym wydaje się, że zamienią smutek rodzinnej miejscowości na ekscytującą przygodę wojenną w Wietnamie.

 

Gatha

Reż, Chor.: Chenglong Tang

China 2017, 16 min.

 

Dwaj młodzi pielgrzymi w drodze do świętej góry w Tybecie, najważniejszego mistycznego sanktuarium swojej religii, idą w monotonnym rytmie medytacyjnym przez zapierający dech w piersiach krajobraz w scenerii zmieniających się pór roku. Głębokie uczucie przyjaźni i wewnętrznej więzi wyrażają w tańcu pełnym siły i emocji.

 

Reines d’un jour

Reż.: Pascal Magnin

Szwajcaria 1996, 25 min.

 

Królowe jednego dnia ze śląskiej legendy o dziewicach opętanych tańcem. W filmie dają wyraz swej niepohamowanej miłości do tańca, wykonując w ciężkich butach turystycznych zamaszyste ruchy i skoki na pochyłych stokach włoskiej Szwajcarii. Ścieżkę dźwiękową współtworzą głośne oddechy i sapanie tancerek oraz dźwięki krowich dzwonków i ukraińska muzyka chóralna – kulturowa mieszanka par excellence!

 

Moving Cities – Dallas, United States of America

Reż.: Jevan Chowdhury

Wielka Brytania 2016, 8 min.

 

Różnorodność kulturowa Dallas w centrum uwagi kamery, która w przestrzeni publicznej portretuje tancerzy o rozmaitych kolorach skóry.

 

Nussin

Reż.: Clara van Gool

Holandia 1998, 15 Min.

 

Mieszkańcy wschodnioeuropejskiego miasta górniczego uwielbiają tańczyć tango. Tańczą mocno przytuleni w filcowych kaloszach, trampkach, czasem w butach na wysokich obcasach, w brudnym śniegu i w ciasnych pokojach w bloku. Ale nawet taniec nie może ukoić ich nieskończonej samotności.

 

KASALLA: ALLE JLÄSER HUH

Reż.: Mark Calin Caliman

Niemcy 2015, 5 min.

 

Grupa muzyczna z Kolonii śpiewa o śmierci i życiu, świętując karnawał, który w Kolonii ma wielokulturowy charakter i rozbrzmiewa rytmami kankana, samby, a nawet breakdance’u. Także meksykański kult zmarłych stanowi część lokalnego kolorytu.

 

 

fot. kadr z filmu Birds in the Earth

 

 

 

 

 

 

 


Informacje główne
15.05.2019 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
kuratorka: Christiane Hartter (Deutsches Tanzarchiv Köln/SK Stiftung Kultur)
organizatorzy: Goethe-Institut Krakau
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
wstęp wolny

20 May
Monday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia