Dokumentacja fotograficzna wystawy Agata Kus Horror Picture Show przygotowana przez Macieja Plewińskiego wraz z komentarzami kuratorskimi Delfiny Jałowik. Wystawę można było oglądać w Bunkrze Sztuki od 7 grudnia 2019 do 19 stycznia 2020 roku.
To pierwsza tak duża wystawa obrazów i obiektów ceramicznych młodej artystki krakowskiej – Agaty Kus. Prezentujemy na niej ponad 100 prac z lat 2009–2019.
Artystka, jak ekscentryczny doktor Frank-N-Furter z musicalu Rocky Horror Picture Show (1975), zaprasza do swojej tajemniczej przestrzeni zamieszkałej przez niepokojące i osobliwe obrazy. Ukazuje świat niezwykłych narracji, imprez i obrzędów pełnych przedstawień ludzi, zwierząt i obiektów.
Agata Kus (ur. 1987) uprawia malarstwo i rysunek, tworzy kolaż i wideo. W 2012 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Leszka Misiaka. W 2018 roku obroniła doktorat na tej uczelni. Zwyciężczyni Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, w 2017 roku nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, w latach 2011 i 2018 finalistka Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart. Jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także w licznych kolekcjach prywatnych.
W pracach z lat 2016–2019 Agata Kus skupia się głównie na obrazowaniu motywów i przedmiotów z najbliższego otoczenia. Maluje znajomych i przyjaciół na podstawie zdjęć znalezionych w internecie lub rodzinnym albumie. Jej ekspresyjne malarstwo ma charakter kolażowy – w ramach jednej kompozycji artystka zestawia ze sobą intuicyjnie łączone kadry. W efekcie powstaje wielopoziomowa i tajemnicza narracja.
Obrazy z cyklu Peleas i Melizanda powstały w 2017 roku we współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i towarzyszyły spektaklowi Katie Mitchell pod tym samym tytułem. Uwspółcześniona, feministyczna wersja znanej opery Debussy’ego (1902) ukazuje dramat i bunt nieszczęśliwej kobiety zmuszonej do podporządkowania się konwencjonalnemu i zniewalającemu stylowi życia. Na obrazach pojawiają się skamieniałe formy. Ta zaklęta w marmurze dramaturgia podkreśla znaczenie sytuacji i uwzniośla wybrane momenty. Symbolizuje poświęcenie i śmierć oraz nawiązuje formą do pomników nagrobnych.
Zwierzęta pojawiają się na obrazach Agaty Kus od samego początku. Podobnie jak w bajkach symbolizują cechy ludzkie, są powiernikami tajemnic, przewodnikami, kluczami do odkrywania nowych treści. Wtajemniczają człowieka w dzikie i pierwotne potrzeby.
Wiara i Piękno to cykl krytycznych obrazów inspirowanych głównie wizerunkami dziewcząt z nazistowskiej organizacji Glaube und Schönheit zajmującej się przygotowywaniem kobiet do roli wzorowych żon i gospodyń domowych. Obrazy z cyklu Kochanka skupiają się na postaci Ruth Irene Kalder, kochanki komendanta obozu pracy KL Płaszów, Amona Götha (1908–1946). Te kompozycje wykorzystują fotografie oryginalne, ale również kadry z filmu Agaty Kus, w którym wcielała się w rolę Ruth, odtwarzając sceny z jej życia.
W wielu obrazach Agaty Kus pojawiają się ważne dla artystki postaci i kadry z filmów Ingmara Bergmana, Carlosa Saury, Todda Solondza, Davida Lyncha, Jamesa Mangolda czy Bernarda Bertolucciego. W te filmowe cytaty wkomponowane są przedstawienia dzieci, które stały się oprawcami lub ofiarami. Ich wizerunki niejednokrotnie się dublują, tworząc bliźniacze przedstawienia ukazujące blizny wewnętrzne, odmienne wcielenia lub sprzeczne stany psychiczne.
Informacje główne
Bunkier w sieci
Informacje dodatkowe
artystka: Agata Kus
kuratorka: Delfina Jałowik
autor fotografii: Maciej Plewiński