Globalna produkcja odzieży bez wyzysku?

Kampania Kupuj Odpowiedzialnie oraz Clean Clothes Polska zapraszają na spotkanie z działaczami pracowniczymi z Bangladeszu, którzy opowiedzą o społecznych skutkach przeniesienia produkcji odzieży przez globalne koncerny do tego kraju. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport „Grubymi nićmi szyte” oparty na 100 wywiadach przeprowadzonych z bangladeskimi pracownicami szyjącymi odzież dla polskich firm: LPP (m.in. Reserved, Cropp) Monnari oraz Carry.

Odzież przeznaczona na zachodnie rynki to obecnie ponad 80% eksportu Bangladeszu. Rozwój sieci fabryk przyniósł zatrudnienie setkom tysięcy ubogich mieszkanek i mieszkańców wsi, jednak nie zapewnił im godziwych wynagrodzeń ani bezpiecznych warunków pracy. Wyzysk, łamanie praw pracowniczych i represje to chleb codzienny bangladeskich szwaczek. Taka sytuacja sprzyja jednak interesom globalnych koncernów odzieżowych, które czerpią milionowe zyski dzięki taniej sile roboczej, niskim podatkom i umywaniu rąk od odpowiedzialności za wypadki. Po tragicznej katastrofie z 24 kwietnia 2013, kiedy to runął budynek Rana Plaza, grzebiąc ponad 1130 osób i raniąc ponad 2000, coraz liczniejsze środowiska kwestionują zasadność korporacyjnego wyścigu na dno w zakresie bezpieczeństwa w fabrykach i przerażająco niskich płac. Również polskie firmy odzieżowe, które przeniosły produkcję do Azji spotykają się z coraz silniejszą krytyką ze strony społeczeństwa obywatelskiego. O możliwościach wprowadzenia globalnych zmian i środkach koniecznych do uczynienia międzynarodowych korporacji odzieżowych prawdziwie odpowiedzialnymi rozmawiać będą:

Rokeya’a Rafique. Bangladeska specjalistka ds. rozwoju oraz praw kobiet. Dyrektorka „Leading Karmojibi Nari” – wiodącej organizacji pozarządowej w Bangladeszu, która zajmuje się wzmacnianiem pozycji kobiet oraz pomocą prześladowanym pracownikom.

Babul Akhter. Przewodniczący Bangladeskiej Federacji Pracowników Sektora Odzieżowego i Przemysłowego. W 2010 był prześladowany za swoją działalność związkową.

Tara Scally. Przedstawicielka inicjatywy wielostronnej Fair Wear Foundation, której celem jest poprawa warunków pracy w fabrykach odzieżowych szyjących na zlecenie zachodnich marek.

Joanna Szabuńko. Przedstawicielka Clean Clothes Poland, ekspertka ds. globalnego przemysłu odzieżowego, autorka raportu nt. sytuacji pracowników w fabrykach, w których powstaje odzież dla polskich marek odzieżowych.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Jasikowska z Instytutu Socjologii UJ.

W ramach projektu po kapitalizmie.
Informacje główne
29.05.2014 (czwartek), godz. 18

30 May
Friday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia