Księga wystawy. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Węże, sztylety i płatki róży”

Choć polska ilustracja w okresie swojego rozkwitu w latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ewenement na skalę światową, jak dotąd nie została szerzej opisana i nie doczekała się należnej jej pozycji w badaniach rodzimych historyków sztuki. Tymczasem w realizacjach polskich ilustratorów odbijały się jak w zwierciadle wszystkie najważniejsze tendencje sztuki nowoczesnej, a funkcjonujące w szerokim obiegu książki opracowywane były przez znakomitych artystów, takich jak m.in. Bohdan Butenko, Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń i wielu innych. Nie bez znaczenia pozostaje również walor edukacyjny ilustracji dziecięcej, która – kształtując od najmłodszych lat gust czytelników – stopniowo przyczyniła się do zatarcia umownej granicy między obszarem sztuki „czystej” i użytkowej.

Obecnie, po okresie zastoju w latach 80. i 90., polscy ilustratorzy znowu odnoszą sukcesy, podejmując wątki rozwijane przez poprzednie generacje twórców. Jednym z ważniejszych celów Instytutu jest w związku z tym analiza relacji pomiędzy tradycyjną i nową szkołą polskiej ilustracji oraz ponowne otwarcie zamkniętego już rozdziału historii i wpisanie dokonań klasyków w żywą tkankę kulturalnego obiegu.

O prowadzących:

Mały Instytut Polskiej Ilustracji to niezależna inicjatywa artystyczno-badawcza, której celem jest systematyzowanie i upowszechnianie bogatego dorobku tzw. polskiej szkoły ilustracji, analiza jej recepcji w kraju i za granicą oraz prezentacja dokonań twórców związanych z ilustracją na tle zjawisk szeroko pojętej kultury wizualnej; tego typu realizacją była m.in. wystawa Bohdana Butenki „Książkę robi się jak sweter” (Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, 2013).
Informacje główne
15.10.2016 (sobota), godz. 12
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Węże, sztylety i płatki róży”
Prowadzenie: Anna Bargiel, Mateusz Okoński, Kuba Wojnarowski (Mały Instytut Polskiej Ilustracji)
Miejsce: parter
Wstęp bezpłatny
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Węże, sztylety i płatki róży. Polska powojenna ilustracja książkowa”
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Węże, sztylety i płatki róży”. Opowiedzą o niej jej twórcy, członkowie kolektywu Mały Instytut Polskiej Ilustracji.

17 October
Monday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia