Maria Loboda / Noc zdobywa dzień

Noc zdobywa dzień to druga odsłona pracy Marii Lobody Dzień za noc zrealizowanej w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Witraż powstał przy okazji Konferencji tatrzańskiej – spotkania poświęconego awangardowej tradycji Zakopanego, mitologii miasta i otaczającej go natury. Ukazuje majestatyczną przyrodę przez pryzmat geometrycznych struktur. Przysłania i rozmywa krajobraz, nawiązując do modernistycznych wizji tatrzańskiego krajobrazu. Tytuł pracy to nawiązanie do technik operatorskich. Nakładanie barwnych filtrów na obiektyw kamery zmienia właściwości rejestrowanego obrazu, tworzy iluzję rzeczywistości innej niż ta utrwalana na taśmie.

Schronisko, a tym samym powstała zimą ubiegłego roku praca, pozostawały niedostępne aż do wiosny bieżącego roku. Nowy film Marii Lobody Noc zdobywa dzień jest wstępem do podróży w głąb górskiej natury. Jego prezentacja poprzedzi wyprawę w Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

Film został zrealizowany w technice dzień za noc. Jest tajemniczą kombinacją obrazów, symetrycznie uregulowanej miejskiej zieleni i wyrafinowanej architektury z dzikością natury i surowością gór. Jego pierwsza projekcja odbędzie się podczas wieczornego rejsu łodzią po Wiśle. Po rejsie publiczność przeniesie się z Karkowa do Zakopanego, by tam udać się w wysokogórską wędrówkę.

Program uzupełni spotkanie z artystką w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, prezentacja Amy Sherlock („frieze magazine”) w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz opowieść Jana Krzeptowskiego o tatrzańskiej przyrodzie w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, podobnie jak transport z Krakowa do Zakopanego. Ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o przesyłanie rezerwacji na adres: noc.zdobywa.dzien@gmail.com

Katarzyna Redzisz – historyczka sztuki i kuratorka. Od 2015 roku prowadzi program Tate Liverpool na stanowisku Senior Curator. W latach 2010–2014 kuratorka Tate Modern w Londynie, gdzie pracowała m.in. nad wystawami artystów takich jak Alighiero Boetti, Mira Schendel czy Sigmar Polke. Zajmuje się również opracowywaniem strategii zakupów do kolekcji Tate, koncentrując swoje badania na powojennej sztuce Europy środkowowschodniej. Wspólnie z Magdaleną Materną prowadzi fundację Open Art Projects, gdzie realizowała projekty z artystami takimi jak Paweł Althamer, Piotr Uklański czy Peter Coffin. Od 2011 roku z Mirosławem Bałką organizuje „Otwock” – projekt koncentrujący się na relacjach sztuki, miejsca i lokalności. Jest autorką książek i tekstów o sztuce współczesnej.

Maria Loboda – absolwentka prestiżowej Hochschule fur bildende Kunste, Städelschule we Frankfurcie. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w międzynarodowych instytucjach, m.in. Kunsthalle w Brunschweig (2014), Reina Sofia w Madrycie (2013), South London Gallery w Londynie (2013), Palais de Tokyo w Paryżu (2011). W 2012 roku brała udział w organizowanej co pięć lat w niemieckim mieście Kassel największej na świecie wystawie sztuki współczesnej dOCUMENTA 13. W 2014 była uczestniczką biennale w Taipei. Jej prace były tam pokazywane w kontekście współczesnej dyskusji o realizmie spekulatywnym. Charakterystyczne dla jej praktyki są również odwołania do magii, alchemii oraz literatury i zjawisk naturalnych.

Harmonogram:

29.05.2015 (piątek) / Kraków

godz. 19:30 / Spotkanie z Marią Lobodą (miejsce: Bunkier Sztuki, Sala Audiowizualna)

godz. 21:15 / Rejs barką „Nimfa” oraz prezentacja filmu Marii Lobody Noc zdobywa dzień (miejsce: przystań WAWEL, u stóp Wawelu, niedaleko Smoczej Jamy)

godz. 22 / Wyjazd autokarem do Zakopanego (miejsce: parking pod Wawelem, ul. Powiśle 11, przystanek docelowy: Hotel Diamond, ul. Makuszyńskiego 12, Zakopane)

Hotel Diamond w Zakopanem jest partnerem Open Art Projects i rekomendowanym miejscem zakwaterowania. Dla uczestników wydarzenia hotel oferuje pokoje w specjalnych cenach. Zniżka na hasło „Muzeum Tatrzańskie”. Rezerwacja: (018) 206 64 16. Ilość miejsc ograniczona.

30.05.2015 (sobota) / Zakopane

godz. 10 / Amy Sherlock, Above and Below – prezentacja (miejsce: Muzeum Tatrzańskie, Krupówki 10, sala przyrodnicza, po spotkaniu przejazd na Polanicę Białczańską)

godz. 12–15 / Wyprawa do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

godz. 15–17:30 / Odpoczynek w schronisku

godz. 17:30–20 / Zejście do Polanicy Białczańskiej i przejazd do Zakopanego (miejsce docelowe: Hotel Diamond, ul. Makuszyńskiego 12, Zakopane)

Ważne informacje dotyczące wyprawy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko znajduję się w Tatrach Wysokich. Dojście do schroniska wymaga pokonania wymagającej trasy. Bardzo prosimy o zadbanie o odpowiedni strój oraz obuwie do wędrówek górskich oraz przygotowanie się na możliwe opady deszczu i niską temperaturę.

Na wycieczkę należy zabrać: obuwie do wędrówki po górach, kurtkę, czapkę, szalik, rękawiczki, latarkę (najlepiej typu „czołówka”), prowiant (kanapki i napoje będzie można zakupić po porannej prezentacji w Muzeum Tatrzańskim).

W wysokich partiach gór nadal panują warunki zimowe. Długoterminowa prognoza pogody dostępna na portalu Tatrzańskiego Parku Narodowego: www.tpn.pl

Grupa będzie prowadzona przez dwóch przewodników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy dobrane pod względem doświadczenia w górskich wędrówkach.

Wyprawa do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów będzie uzależniona od pogody. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, zgodnie z decyzją przewodników, uczestnikom zostanie zaproponowana alternatywna destynacja.

Uczestnicy wyprawy biorą w niej udział na własną odpowiedzialność.

Projekt jest realizowany przez Open Art Projects we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy organizacyjni: Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Partnerzy Open Art Projects: Fundacja Rodziny Staraków, Spectra Art Space, Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.

Podziękowania: Elżbieta Dzikowska, Ewa Kanigowska-Giedroyč, Tomas Julien, Marta Krzeptowska, Marychna Krzeptowska, Krzysztof Lewandowski, Anna Muszyńska, Anna i Jerzy Starak.

 

 

 

 

 

 
Informacje główne
29.05.2015 (piątek), godz. 19:30
Informacje dodatkowe
Organizator: Open Art Projects
Współpraca: Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

31 May
Sunday

Wszystkie wydarzenia
dostępne tego dnia